Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde YPG’yi SİHA’larla hedef alıyor

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde YPG’yi SİHA’larla hedef alıyor

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 07:30
Suriye’nin kuzeybatısında Suriye Milli Ordusu’na ait bir nokta (AFP)

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Tel Tamr Askeri Konseyi üyelerinden birinin, Tel Cuma Aşuriye köyünde Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile düzenlenen saldırı sonucu öldüğü iddia edildi.

Fırat’ın doğusundaki bölgeler, son üç hafta içinde, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi arasındaki Tahran Zirvesi’nin ardından, Suriye’nin kuzeyinde SDG’nin omurgasını oluşturan YPG lider ve unsurlarını öldüren Türk SİHA’larının yoğunlaşmasına tanık oldu.

Gözlemciler, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde SDG’ye karşı bir askeri operasyon yürütmesine izin verecek uluslararası onay sağlayamamasının ardından şu anda SDG’yi tüketmek ve zayıflatmak için yeni bir strateji izlediğine inanıyor.

Rusya, İran ve Suriye rejiminin yanı sıra ABD ve Avrupa ülkeleri, geçtiğimiz Mayıs ayında söz konusu askeri operasyonu reddettiklerine dair açıklamalar yaptı.

Gözlemciler, Türk gerginliğinin Tahran zirvesinden sonra geldiğine inanıyorlar.

Bu, Türkiye’nin sınırlarının güneyindeki Suriye topraklarının 30 kilometre derinliklerinde güvenli alanlar oluşturmaya yönelik askeri operasyon başlatmak yerine liderlerini hedef alarak SDG’yi zayıflatmak için Rusya ve İran’dan yeşil ışık almış olabileceğini gösteriyor.

Türkiye, 24 Temmuz’da SDG’nin Ayn el-Arab sorumlusu Kendal Ermeni kod adlı Şahin Tekintanğaç’ı düzenlediği özel operasyonla etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 1 Ağustos’ta ise SDG’nin Ayn el Arab yürütme konseyi üyesi Erhan Arman’ın düzenlenen özel operasyonla etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ayrıca, Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusundaki ‘Öz Yönetim’e bağlı Asayiş güçlerine mensup 3’ü kadın 4 unsur, Ayn İsa kasabasının güneyinde Tel Saman kampı yakınlarında araç içinde seyir halindeyken öldürüldü.

Rakka kırsalındaki Tel Abyad ve Ayn İsa bölgelerinde SDG’ye bağlı  3 unsur öldürüldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk SİHA’larının Temmuz ayında önde gelen liderler de dahil olmak üzere en az 10 SDG unsurunu hedef aldığını ileri sürdü.

Bu, yılın başından bu yana kuzey ve kuzeydoğudaki etki alanlarında düzenlenen 43 SİHA saldırısı arasında yer alıyor. Bu saldırıların 35 unsurun ölümüne ve yaklaşık 80 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edildi.

Türk kuvvetleri ve Ankara destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı gruplar Haseke kırsalında SDG’ye bağlı mevzileri hedef aldı.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye’nin kuzeyindeki teröristlere yönelik önleyici operasyonlara devam ediyor. Barış Pınarı bölgesine yönelik saldırı hazırlığı yapan 2 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi” ifadelerine yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya