Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin füzeleri askeri tatbikatlar sırasında Tayvan üzerinde uçtu

Çin füzeleri askeri tatbikatlar sırasında Tayvan üzerinde uçtu

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 09:30
Tayvan’da bir restorandaki ekranda askeri tatbikatlara dair görüntüler yer alıyor (Reuters)

Çin devlet medyası, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak Pekin’in başlattığı askeri tatbikatları sırasında füzelerin Tayvan üzerinde uçtuğunu iddia etti.

Çin bunu resmi olarak doğrulamazken, Tayvan istihbarat nedenleriyle füzelerin ada üzerinde uçup uçmadığını teyit etmedi.

Ancak Japonya Savunma Bakanlığı, tespit ettiği dokuz füzeden dördünün Tayvan adası üzerinde uçtuğuna inanıldığını bildirdi.

Çin devlet medyası, “Çin Ordusu’na ait konvansiyonel füzelerin Tayvan adası üzerinden geçişi ne anlama geliyor?” şeklinde bir anket yayınladı.

Bu anket Weibo’da yaklaşık 43,7 milyon kez görüntülendi.

Çin Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi’nde strateji profesörü olan Tümgeneral Ming Xiangking, “Bu seferki tatbikatlarımız gerçek mühimmat testlerini içeriyordu. Bunlar, Tayvan adasını ilk kez geçiyor” dedi.

Ordunun denizde uzun menzilli hedefleri vurma zorluklarını çözdüğüne vurgu yapan Xiangking, “Son tatbikatlar aynı zamanda adaya en yakın tatbikatlardı” diye ekledi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, ordunun tatbikatlar sırasında bir düzineden fazla destroyer ve fırkateyne ek olarak bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 100’den fazla savaş uçağı kullandığını bildirdi.

ABD, Japonya, Avrupa Birliği (AB) ve Tayvan’ın tepkisini çeken askeri tatbikatların Pazar gününe kadar devam etmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya