Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA’nın gezici robotu Curiosity yeni keşif seyahatinde

NASA’nın gezici robotu Curiosity yeni keşif seyahatinde

NASA’nın gezici robotu Curiosity, Mars’daki sülfatları incelemeye başladı
Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 10:45
NASA, gezici robotu Curiosity tarafından çekilen selfiyi yayınladı

10 yıl önce kızıl gezegen Mars’a inen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Mars'taki uzay aracı Curiosity keşifine devam etmek için Mars'ın başka bir bölgesine gidiyor.

NASA, 6 Ağustos 2021'deki varış tarihinden itibaren iki yıl çalışması planlanan robotun faaliyet süresini Eylül 2025’e kadar uzattığı için, Curiosity görevlerini ek süre içinde tamamlayacak.

Robot, Mars'ta geçireceği süreyi, henüz üzerinde çalışmadığı ve toprağının ağırlıklı olarak sülfatlardan oluştuğu bölgeyi keşfetmeye hazırlanıyor.

Robota kurulan Fransa-ABD ortak yapımı ChemCam cihazından sorumlu Fransız bilim insanı Olivier Gasnault, Mars'ta sıklıkla gözlenen bu bölgenin, şu anda tanık olduğumuz kuraklığa benzer bir iklim değişikliği gösterdiğini ifade etti.

Toulouse'daki Fransız Uzay Araştırmaları Merkezi'ndeki Mars Bilim Laboratuvarı ve Curiosity robotundan sorumlu olan  Valérie Mousset şunları söyledi:

“Curiosity'nin yaptığı çalışmalardan çıkarılabilecek temel sonuç ki bu da misyonun amaçlarından biriydi, Mars'ın basit bir yaşam formu için yaşanabilir olduğuydu.”

Robot, yeteneklerini korumak için daha yavaş hızda, bilim adamlarının bir su kanalının kalıntılarını görebileceklerine inandıkları 800 metre derinliğindeki bir vadiye doğru ilerliyor. Bu hipotezi kanıtlamayı uman Gasneau, “Bunun Mars'taki son akışlardan biri olup olmadığını merak ediyoruz” dedi.

Mars'a indiğinden bu yana 28 kilometre yol kat eden ve yaklaşık 600 metre tırmanan gezici robot projesinde, prje başlangıcından bu yana Fransa'dan 300 kişi görev aldı.

Fransız Uzay Araştırmaları Merkezi'nden Gasneau, robotun Mars'a inişinin onuncu yıldönümü öncesinde şunları söyledi: “Curiosity, Mars'ta küçük bir laboratuvar gibi çalışarak, stratejiler geliştirerek ve gelecekteki görevler tarafından ele alınacak önemli konuları gündemimize taşıyarak, gezegensel keşif sürecinde benimsenen standartları değiştirdi."

Bilim insanı, Fransız Uzay Araştırmaları Merkezi ile ortaklaşa geliştirilen başka bir araç olan SuperCam’in daha iyi bir araç yapmak için Curiosity’den öğrendiğimiz şeyler sayesinde olduğunu belirtiyor.

2021'de bu gezegene ulaşan ve bu gezegene inen en son gezici robot olan Perseverance'ın kullandığı alet, minerallerin oluşması muhtemel kimyasal elementleri analiz edebiliyor. Araç ayrıca Mayıs 2021'de Mars'taki ilk sesleri kaydetmeyi ve harika hareketlilik yeteneklerini korumayı başardı.


Editörün Seçimi

Multimedya