Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El Ezher, halkların bir arada yaşamasının desteklenmesinin gerekliliğini vurguladı

El Ezher, halkların bir arada yaşamasının desteklenmesinin gerekliliğini vurguladı

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 09:15
Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’ndeki sempozyum (İslam Araştırmaları Akademisi)

Mısır’daki El Ezher Kurumu, halkların bir arada yaşamasının desteklenmesinin gerekli olduğunu açıkladı.

Endonezya’da düzenlenen İslami Kitap Fuarı’na katılan Ezher yetkilileri, Müslüman Alimler Konseyi’nin fuarda düzenlediği sempozyumda çeşitli dinlere inanan kişiler arasındaki çekişmelere atıfta bulundu.

İslam Araştırmaları Akademisi Genel Sekreteri Dr. Nazir Ayyad “Ezher, kültürün ve bilginin yayılması ve mevcut aşamalarda karşılaşılan zorluklar ile yüzleşme konusunda çaba gösteriyor. Niteliksiz kişiler tarafından verilen yanlış fetvalara ek olarak bazı yanlış anlaşılmalar ve dinin istismar edilmesi ile mücadele ediyoruz. Dine, mezheplere ve bilgiye saygılı, halkların barış içinde bir arada yaşamasını destekleyen ve İslam’ın hoşgörülüğünü ve insanlığını vurgulayan Ezher yaklaşımını pekiştirmeliyiz” dedi.

Ayyad, El Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et- Tayyib’in yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı gezilerin tüm insanların bir arada yaşama kültürüne katkıda bulunduğunu belirtti. Ezher’in birçok ülkeye gönderdiği yetkililer, insanların bir araya gelmesine olumlu katkılarda bulundu.

Ezher heyeti, Endonezya’da düzenlenen fuarda (İslam Araştırmaları Akademisi)

Ayyad, Ezher’in toplumda barışın yayılması ve aynı ülkede yaşayan insanlar arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunduğunu belirtti. Ezher’in imam, öğrenci ve araştırmacı yetiştirmek ve araştırmacıların yanlış kavramlarla mücadele etmesi, barışın yayılması için çeşitli toplantılar düzenlemesi gibi çeşitli çabalar gösterdiğine vurgu yapıldı. Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et- Tayyib ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus tarafından hazırlanan belgeler, dünya barışının yayılması için tarafların üstlendiği rollerin bir kanıtı olarak görülüyor.

Ezher’deki Gurbetçilerin Gelişimi Merkezi Başkanı Dr. Nahla Saidi, Gurbetçi Öğrencilerin Eğitimi ve Geliştirilmesi Merkezi’nin rolüne ve Ezher’in eğitimin yayılmasındaki faaliyetleri hakkında konuşma yaptı. Saidi, Ezher’in mesajlarının, kardeşlik ve hoşgörü üzerine olduğunu belirterek Ezher’in dünyanın her yerindeki insanlara eğitim verdiğini, bu eğitimden mezun olan kişilerin barış ve hoşgörü elçileri olduğunu ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya