Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve İsrail’in Kızıldeniz'de düzenlediği ortak tatbikat sona erdi

ABD ve İsrail’in Kızıldeniz'de düzenlediği ortak tatbikat sona erdi

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 10:00

İsrail ordusu dün, füze botları filosu ve Deniz Komandoları (Şayetet 13) ile ABD kuvvetlerinin gerçekleştirdiği ortak tatbikatın sona erdiğini duyurdu. Tatbikat kapsamında Kızıldeniz'in derinliklerinde olası bir düşman savaş gemisi üzerinde kontrol sağlama senaryosu gerçekleştirildi.

Kızıldeniz’de gerçekleştirilen Noble Rose adlı tatbikatın perşembe günü başladığını aktaran İsrail Ordusu Sözcüsü, füze botları filosu ve Deniz Komandoları, ABD Donanması’nın 5. Filosu ve ona bağlı hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatta çeşitli senaryoların simüle edildiğini, gelişmiş deniz araçlarının kullanıldığını bildirdi.

Çalışmaların ve planlamanın ilk aşamalarından bu yana ABD Donanması ile iş birliği yapıldığını belirten Sözcü tatbikatın 2022 için hazırlanan yıllık tatbikat planı dahilinde, yakın zamanda yürütülen bir dizi uluslararası iş birliği kapsamında düzenlendiği bilgisini paylaştı. Yapılan değerlendirmeler tatbikatın, İsrail ve ABD orduları arasındaki diyalogun derinleştirilmesini sağladığı yönünde.

İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı David Saar Salama da şu açıklamada bulundu:

“Denizcilik alanında birçok fırsat bulunuyor. Donanmanın denizdeki üstünlüğünü korumak, İsrail güvenliğine doğrudan katkı sağlayacaktır. Bu tatbikat kapsamında İsrail'in en önemli müttefiki ABD ile ilişkilerimizi derinleştirmeyi başardık. Birlikte çözümler buluyor, bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Ortak bir dili oluşturarak faaliyetlerimizin kapsamını artırıyoruz. Diyaloğun devam edeceğine ve pekişeceğine, gelecekte de büyük başarılara imza atılacağına inanıyorum.”


Editörün Seçimi

Multimedya