Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden’ın iklim planı yeniden ABD Senatosu’nda

Biden’ın iklim planı yeniden ABD Senatosu’nda

Cumartesi, 6 Ağustos, 2022 - 18:00
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

ABD’de 18 aylık müzakerelerin ardından ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın sosyal ve iklim reform planlarını tartışmaya başladı.

Beyaz Saray'a girdikten sonra büyük reformlar sözü veren Biden, tasarıyı ‘çalışan aileler için oyun değiştirici’ olarak nitelendirdi. Enflasyonu Düşürme Yasası olarak bilinen yasa, iklim hedefleri için 370 milyar dolar, sağlık hizmetleri içinse 64 milyar dolar içeriyor.

Bu, Biden'ın tarihi olarak nitelendirdiği ve ABD'nin temiz enerjiye dek bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım.

Ülkenin bazı bölgelerinde yangınlara ve sellere rağmen, iklim krizi ABD halkının gündeminin üst sıralarında yer almazken, vatandaşlar daha çok enflasyon veya işsizlik gibi konulara öncelik veriyor.

İklim kriziyle mücadele çalışmalarına destek için Demokratlar, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, nükleer enerji üreticileri ve tüketicileri için vergi indirimleriyle mevzuatı iyileştirdi.

Buna ek olarak, iklim değişikliğiyle doğrudan bağlantılı olarak son yıllarda ABD’nin batısını harap eden yangınlardan ormanları korumak için finansman tahsis edilecek.

Enflasyonu Düşürme Yasası, ABD’deki sağlık hizmetlerine erişimdeki büyük eşitsizliği kısmen azaltmak amacıyla insülin gibi ilaçların fahiş fiyatlarını da ele alıyor.

ABD Senatosunda Demokratların Çoğunluk Lideri olan Chuck Schumer, “Hayat kurtarıcı olabilecek ilaçlar için ödeme yapamayan insanların acıları önemli ölçüde azalacak” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda tasarıdaki en büyük reformlardan biri, fiyatların enflasyondan daha hızlı artması durumunda ilaç şirketlerini bazı ilaçlarda indirim yapmaya zorlamak. Bazı ilaçlar ABD’de diğer gelişmiş ülkelere göre on kat daha pahalı.

Tasarı ayrıca, karı 1 milyar doları aşan tüm şirketler için yüzde 15 olan asgari kurumlar vergisi yoluyla federal açığı azaltmayı hedefliyor.

Bazı kamuoyu yoklamalarına göre, fon ABD’liler arasında popüler, ancak Biden'ın rekor enflasyona yol açacağını söyleyen Cumhuriyetçiler tarafından şiddetle kınandı.

ABD'de Cumhuriyetçi Senator John Thune dün yaptığı açıklamada, tasarının geçmesini önlemek adına her şeyi yapacaklarını söyledi. Ancak Demokratların çoğunluğu nedeniyle Cumhuriyetçilerin alabileceği önlemler sınırlı.


Editörün Seçimi

Multimedya