Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tahıl yüklü gemiler İstanbul’a gelmeye devam ediyor

Tahıl yüklü gemiler İstanbul’a gelmeye devam ediyor

Pazar, 7 Ağustos, 2022 - 09:30
12 ton mısır taşıyan Türk bandıralı Polarnet gemisi Türkiye’ye doğru yola çıktı (AFP)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerini diplomasiyi ön planda tutan dengeli bir politikayla aşmayı başardığını söyledi.

Erdoğan dün Gebze’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “İş birliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık. Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak, küresel sorunların çözümünde Türkiye’nin anahtar rolünü bir kez daha teyit ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin ateşkes ve Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için çabalarını sürdürdüğünü de açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cuma günü görüştüğü Soçi dönüşünde kendisine eşlik eden gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

“Sahadaki sıkıntılara rağmen krizin müzakere masasında çözüleceğine olan güçlü inancımı da koruyorum. Sayın Putin’e, Sayın Zelenskiy ile görüşmesine ev sahipliği yapabileceğimizi bir kez daha hatırlattım. Karadeniz’den komşumuz Rusya ile diyaloğumuzu, bölgesel ve küresel barışa katkı sunmak maksadıyla her alanda ilerletmeye devam edeceğiz.”

Türkiye’nin küresel tahıl krizinin çözümünde öncü rolünü bir kez daha gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, “İstanbul’dan geçen Razoni kuru yük gemisi bir ilkti. Bunun arkasında bu şekilde sırada olan 20 civarında gemi var” dedi.

Ukrayna’dan gelen Navi-Star gemisinin denetimi tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan İrlanda’ya gidecek olan ve 33 bin ton mısır ile Odessa Limanı'ndan hareket eden Panama bayraklı Navi-Star isimli geminin İstanbul’un kuzeyinde belirlenen mevkiye ulaşarak demirlediğini bildirdi.

Bakanlık, bir süre sonra Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından denetime tabi tutulan geminin ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek İrlanda’ya gideceği bilgisini de verdi.

Müşterek Koordinasyon Merkezi Cuma günü de, tahıl almak için Türkiye’den Ukrayna’nın Çernomorsk Limanına gitmesi planlanan Fulmar S isimli gemiyi insan ya da silah kaçakçılığına karşı denetledi.

Soçi’de Erdoğan-Putin zirvesinin ardından yayınlanan ortak bildiride, “İki lider, Rusya'nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Akar, Ukraynalı bakanlarla görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Akar, Reznikov ve Kubrakov ile tahıl sevkiyatı konusunda gelinen son durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bakanlar görüşmede, tahıl sevkiyatı konusunda sağlanan ivmenin devam ettirilmesi ile Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde iş birliği ve koordinasyon içinde yürütülen çalışmalardan duyulan memnuniyeti ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya