Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Halep’te gerilim ve karşılıklı saldırılar devam ediyor

Halep’te gerilim ve karşılıklı saldırılar devam ediyor

Pazar, 7 Ağustos, 2022 - 08:00
Halep kırsalındaki Suriyeli muhalif unsurlar (AFP)

Soçi’deki Rusya-Türkiye zirvesinin ardından Halep’deki bazı alanlar, Türk kuvvetleri ve ona yakın muhalif gruplar ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve rejim arasında gerilimlere ve karşılıklı saldırılara tanık oldu.

Soçi’deki görüşme, iki taraf arasındaki görüş farklılığını ve Moskova’nın Menbiç ve Tel Rıfat’ta SDG’yi hedef alacak olası bir Türk askeri operasyonunu reddettiğini bir kez daha gösterdi.

Halep’in kuzey kırsalındaki Faysal un değirmeni civarındaki Rus üssünün yakınlarına top ve füzeler düştü.

Halep kırsalındaki Tel Karah, Deyr Camal, Kaştar, Sogonaka ve Abyan köyleri de, Şereva ilçesine bağlı Celbal ve Meryem köylerinde konuşlu Türk kuvvetleri tarafından füze atışlarına maruz kaldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El-Ghuz köyünde Suriye Milli Ordusu ile rejim güçleri arasında ağır ve orta silahlarla şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Buna karşılık, Halep’in kuzey kırsalındaki Marea kentinin eteklerinde bulunan Thalthana (Salsana) üssünde konuşlu Türk kuvvetleri, Halep’in kuzey kırsalındaki Şeyh İsa köyü çevresini 15’ten fazla füze ve top atışı ile hedef aldı.

SOHR ayrıca, Halep’in kuzey kırsalındaki Maraanaz köyü ekseninde Suriye Milli Ordusu ile SDG güçleri ve rejim arasında ara sıra çatışmaların meydana geldiğini bildirdi.

Diğer yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda İdlib’de inşa edilen briket evlere ilişkin görüntüleri paylaştı.

Soylu, Twitter hesabından İdlib’deki tamamlanan briket evlerin son durumlarına ilişkin bir video paylaşarak şu ifadeleri kullandı;

“Suriyeli kardeşlerimizin onurlu, gönüllü, güvenli, geri dönüşü için İdlib’de 62 bin 145 briket ev tamamlandı. Yıl sonuna kadar hedef 100 bin 603 briket ev Cumhurbaşkanımızın talimatıyla AFAD koordinasyonunda STK’lerin desteğiyle tamamlanacak.”


Editörün Seçimi

Multimedya