Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez İşbirliği Konseyi, İsrail'in Gazze'ye saldırısını kınadı

Körfez İşbirliği Konseyi, İsrail'in Gazze'ye saldırısını kınadı

Pazar, 7 Ağustos, 2022 - 08:15
Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Dr. Dr. Nayef el-Hacraf (Şarku’l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf dün (Cumartesi), İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'ne yönelik, çok sayıda Filistinlinin şehit olmasına ve yaralanmasına yol açan askeri saldırısını kınadı.

Dr. Hacraf, “İsrail işgal güçlerinin devam eden savaş suçlarının uluslararası hukukun ve uluslararası meşruiyet kararlarının ihlalinden başka bir şey olmadığını” belirterek, uluslararası toplumun sivillere, özellikle de kadınlara ve çocuklar için acilen harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Kurbanların ailelerine, Filistin hükümetine ve halkına en içten taziyelerini ileten Dr. el-Hacraf üzüntüsünü dile getirerek yaralılara acil şifalar diledi.

Gazze'deki İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, dün akşam saatlerinde İsrail'in Gazze'nin Refah'ın eş-Şaut mülteci kampındaki bir binaya düzenlediği saldırı sonrasında arama kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Bezm, enkazdan "14 yaşında bir erkek çocuğu ve iki kadın olmak üzere hayatını kaybeden 7 kişiye" ulaşıldığını duyurdu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye bölgesindeki bir binada gerçekleşen patlamada 5'i çocuk 6 Filistinlinin hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İsrail'in olayda sorumluluğunun bulunmadığı iddia edilen açıklamada, İsrail'in Cebaliye'deki patlamaya ilişkin görüntülere sahip olduğu bildirildi.

Açıklamada, İslami Cihad tarafından atılan bir roketin Cebaliye mülteci kampına isabet etmesi sonucu sivillerin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Filistin haber ajansı WAFA ise İsrail'in Gazze'nin Cebaliye mülteci kampındaki bir binayı hedef aldığı saldırı sonucunda 5'i çocuk 6 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Filistin basınındaki haberlerde, Gazze Şeridi'nin Cebaliye bölgesinde yaşanan patlamada en az 4 çocuğun hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

srail ordusu, İslami Cihad'a ait noktaları hedef alacağı gerekçesiyle 5 Ağustos'ta abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı saldırılar dün de devam etti.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında aralarında 6 çocuk, 23 ile 79 yaşlarında iki kadının yer aldığı 24 kişinin hayatını kaybettiği, 203 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Gazze Şeridi'nin çevresindeki İsrail yerleşim bölgeleri arasındaki yollar sivil trafiğe kapalı tutulmaya devam ediyor. Ayrıca İsrail ordusuna ait helikopterler bölgede uçuş yapıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya