Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fiyatlar yükselmesiyle Mısır’da kırmızı ete alternatif olarak hükümet balık satışını artırmaya başladı

Fiyatlar yükselmesiyle Mısır’da kırmızı ete alternatif olarak hükümet balık satışını artırmaya başladı

14 şehirde 100 balık satış noktası kuruldu
Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 09:15
İskenderiye’deki balık havuzu (Mısır Bakanlar Kurulu)

Mısır, artan kırmızı et fiyatlarına karşı balık satılması için 14 şehirde 100 balık satış noktası kurdu. Hükümet, düşük gelirli insanların et tüketebilmesi için balığın, kırmızı ete göre daha düşük fiyatlardan satılmasını amaçlıyor.

Mısır, Ukrayna’daki savaş nedeniyle artan gıda fiyatlarına karşı harekete geçti. Belediyeler, 1 kilo eti ortalama 200 Mısır lirası (11 Dolar) üzerinden satarken ithal etin fiyatı ise ortalama 90 Mısır lirası oldu.

Mısır Yerel Kalkınma Bakanı Mahmud Şaravi Kahire, Gize, İskenderiye ve Asvan dahil olmak üzere 14 şehirde 100 balık satış noktası kurulduğunu açıkladı. Sabit satış noktaları, araba üzerinden satış yapılan yerler, diğer satış noktaları, Gıda Sanayi Holding Şirketi ve Toptan Ticaret Genel Şirketi günde 40 tonla balık satışına başladı.

Şaravi, bakanlığın valilikler ve ilgili makamlar ile koordineli olarak vatandaşların makul fiyatlar ile et tüketebilmesi için daha fazla satış noktası kurulması için çalışmalara devam ettiğini belirtti. Yerel Kalkınma Bakanlığı, İç Ticaret Bakanlığı, Göller ve Balık Kaynaklarını Geliştirme Kurumu arasında koordineli bir şekilde balıkçıların kırmızı ete alternatif olarak düşük fiyatlarla balık satabilecekleri yerler kuruldu.

Şaravi, Gençlik İstihdam Refah Kurumu ile bakanlığın satış noktalarında gençlere iş fırsatları sağladığını belirtti. Göller ve Balık Kaynaklarını Geliştirme Kurumu, balık fiyatlarını ve satış noktalarını denetlerken, valilikler, bölgelerdeki et isteğine yanıt vermek için harekete geçti.


Editörün Seçimi

Multimedya