Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Riyad Uluslararası Kitap Fuarı 29 Eylül’de başlayacak

Suudi Arabistan: Riyad Uluslararası Kitap Fuarı 29 Eylül’de başlayacak

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 09:15
Riyad Uluslararası Kitap Fuarı, en önemli Arapça fuarlardan bir tanesidir (Şarku’l Avsat)

Riyad Uluslararası Kitap Fuarı kapılarını 29 Eylül’de açacak. Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı denetiminde olan Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu organizasyonda gerçekleştirilecek olan fuar 8 Ekim tarihinde kapılarını kapatacak.

Fuar, yerel ve uluslararası kurumların edebiyat ve çeviri aşıkları ile buluşmasını sağlayan bir köprü görevinde. Alanında uzman kişiler fuarda konferans verip konuşmalar yapacak. Vatandaşlar okuma yazma, yayıncılık ve çeviri alanlarında etkinliklere katılacak ve atölye çalışmalarında yer alabilecek.

Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu CEO’su Muhammed Alvan, fuarın Suudi Arabistan edebiyatına derin katkılarda bulunduğunu ve ülkede edebiyat, kültür, bilim ve sanatta büyük bir rolü olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada fuar, ülkenin kültür hareketine katkıda bulunan bir köprü olarak değerlendirildi.  

Sergi, 2022 yılının son günlerinde Cidde’de üçüncüsü yapılacak kitap fuarları etkinlikleri kapsamında bu yıl Medine’de yapılan fuarın ardından ikinci fuar olacak. Alvan, bu sergiler ile şehrin tanıtımının yapıldığını ve Suudi Arabistan’ın yayıncılık sektörü için bir kapı olmasının sağladığını belirtti. Fuarlar, ülkede kültür alışverişinin yapılmasını sağlıyor.

Alvan, geçtiğimiz yıl düzenlenen Uluslararası Kitap Fuarı’nın tarihinin en büyük fuarı olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yılki fuar gerek ziyaretçi sayısı gerek yapılan satış sayısı ile en önemli fuarlardan bir tanesi oldu. Çok sayıda kültürel etkinliğin olduğu fuar, yayınevlerinin sayısı ile öne çıktı. 16 sektörü temsil eden kurumların ve ünlü kişilerin katıldığı fuarda şiir akşamları, seminerler, atölyeler, sanatsal ve müzikal performanslar düzenlendi. Çocuklar, fuarda oyunlar oynayarak aileleri ile birlikte keyifle vakit geçirdi. Yazarlar, okuyucularının sorularını cevapladı.

Alvan, edebiyat, yayın ve çeviri sektörünün Suudi Arabistan’daki kültürel ve bilgi mirasına katkıda bulunan, yazarları harekete geçiren önemli bir sektör olduğunu belirtti. Fuarın ziyaretçileri ile kitap aşıkları, kitap ve yayın alanındaki tartışmalarda yer almak için konferanslara katılacak. Fuara katılacak isimler, önümüzdeki günlerde açıklanacak.  Ziyaretçiler, bu konferanslar ile yeni deneyimler yaşayabilecek.

Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu, fuara katılmak isteyen yüzlerce yayınevinin olduğunu belirtti. Temmuz ayında yerel ve uluslararası yayınevleri fuara katılmak için başvuru yapmıştı. Yetkililer, detayları yakında açıklanacak olan fuarın kültürel programı üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu, geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı gözetiminde düzenlenen fuarın ilk oturumuna binden fazla kişinin katıldığını belirtti. Fuarda yaklaşık 28 ülkeden yayınevi yer aldı. Irak, fuarın onur konuğu oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya