Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından İsrail'in güneyinde sirenler çaldı

Ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından İsrail'in güneyinde sirenler çaldı

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 10:00
İsrail'in Demir Kubbe sistemi, ateşkes yürürlüğe girmeden önce Gazze Şeridi'nden ateşlenen roketleri engelledi (AP)

İsrail ordusu, dün gece (Pazar), İslami Cihad Hareketi ile varılan ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından, İsrail'in güneyinde Gazze Şeridi yakınlarındaki bölgelerde sirenler çaldığını açıkladı.

İsrail’den yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi çevresinde sirenler çaldı” denildi.

İsrail ordusu tarafından daha sonra yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırının yerel saatle 23.25’te başladığı belirtilerek, “Saldırı, 23.30’da yürürlüğe giren ateşkes öncesi ordunun yaptığı son saldırıdır” denildi.

İlan edilen ateşkese bağlı kalacağını duyuran İslami Cihad Hareketi, herhangi bir saldırının tekrarlanması halinde buna yanıt verme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

İsrail, Cuma günü itibarıyla, saldırılarına karşı yüzlerce füze ile yanıt veren İslami Cihad’a ait Gazze'deki mevzileri hedef alan hava saldırıları ve ağır topçu atışları gerçekleştirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Pazar akşamı yaptığı açıklamada, Hamas kontrolündeki bölgede 15'i çocuk olmak üzere ölü sayısının 44'e yükseldiğini ve 300'den fazla yaralı olduğunu duyurdu.

İsrail ve Filistin arasındaki bu son çatışma, 11 gün süren ve yoksul kıyı kesimini yerle bir eden 2021 yılının Mayıs ayındaki çatışmalardan bu yana en sert olanı. Söz konusu çatışmalarda yerel yetkililere göre, Filistin tarafından 260 kişi, İsrail tarafından ise 14 kişi hayatını kaybetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya