Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Twitter güvenlik açığını giderdi

Twitter güvenlik açığını giderdi

Güvenlik açığı ile milyonlarca hesap tehdit altına girdi.
Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 10:00
Fotoğraf (DPA)

Twitter, bilgisayar korsanlarının platformdaki 5,4 milyon hesap ile ilgili bilgi toplamasına olanak sağlayan bir güvenlik açığını giderdiğini bildirdi. Alman haber ajansının bildirdiğine göre bilgisayar korsanları, söz konusu hesapların bilgilerini daha önceden bilinen bir siber suç forumunda satışa sunmuştu.

Güvenlik açığı, kullanıcıların telefon numarasının ve e-posta adresinin alınmasına, Twitter'daki bir hesaba bağlı olup olmadığının öğrenilmesine izin verdiği gibi hesap sahibinin kimliğini ve kişisel bilgilerini de ifşa edilmesine olanak sağlıyor.

Twitter, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında ‘Twitter'ın sistemlerine bir e-posta adresi veya cep telefonu numarası gönderilerek bunların platformdaki bir hesapla ilişkili olup olmadığının anlaşıldığı’ kaydedildi.

Twitter, bu güvenlik açığının geçtiğimiz ocak ayından bu yana, yani ilk ortaya çıkarılmasından altı ay sonra, veri güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacı tarafından giderildiğini bilirdi. Söz konusu araştırmacı Twitter'dan 6 bin dolar ödül aldı.

Yayınlanan bir rapora göre güvenlik açığı özellikle gizli veya takma adlı hesabı bulunan kullanıcılar için ciddi bir tehdit oluşturdu. Bu açığın veri tabanı oluşturmak veya Twitter kullanıcı tabanının büyük bir bölümünü sıralamak için kullanılabileceği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya