Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden'dan Gazze’deki sivil kayıplara ilişkin kapsamlı bir soruşturmaya destek

Biden'dan Gazze’deki sivil kayıplara ilişkin kapsamlı bir soruşturmaya destek

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 11:00
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad hareketi arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşılayarak, tarafları ateşkese tam olarak uymaya çağırdı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’ye düşmanlıkların sona ermesine yardımcı oldukları için teşekkür eden Biden, “ABD, bu son 72 saat içinde çatışmaya hızlı bir çözüm bulunmasını teşvik etmek için İsrail, Filistin Yönetimi, Mısır, Katar, Ürdün ve bölgedeki diğer yetkililerle birlikte çalıştı” dedi.

Biden, tüm tarafları ateşkesi tam olarak uygulamaya ve çatışmalar azaldıkça Gazze’ye yakıt ve insani yardım malzemelerinin akışını sağlamaya çağırdı.

ABD Başkanı, Gazze’de siviller arasında meydana gelen ölüm ve yaralanmalardan duyduğu üzüntüyü de vurguladı, ancak sorumlunun kim olduğunu doğrudan belirtmedi.

Gazze’deki sivil ölümlere ilişkin kapsamlı bir soruşturmayı desteklediklerini dile getiren Biden şu ifadelerle devam etti;

“İster İsrail’in İslami Cihad mevzilerine yönelik saldırıları olsun, isterse Gazze’nin içine düştüğü bildirilen düzinelerce İslami Cihad roketi olsun, Gazze’deki sivil kayıplara ilişkin raporlar bir trajedi.”

İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında 15’i çocuk olmak üzere en az 44 Filistinli hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz ay bölgeyi ziyaret eden ABD Başkanı şöyle devam etti;

“İsrail ve Batı Şeria’ya yaptığım son gezide açıkça belirttiğim gibi, İsrailliler ve Filistinliler güvenli ve emniyetli yaşamayı ve eşit ölçüde özgürlük, refah ve demokrasiden yararlanmayı hak ediyor.”

İsrail’in güvenliğine ve kendisini savunma hakkında verdikleri desteğin sarsılmaz olduğunu dile getiren Biden, “ABD, İsrail’in yüzlerce füzeyi durduran ve sayısız hayat kurtaran Demir Kubbe’ye verdiğimiz destekten gurur duyuyor. Başbakan Yair Lapid ve hükümetinin kriz boyunca istikrarlı liderliğini takdir ediyorum” ifadeleri ile açıklamasını sonlandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya