Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Gazze ile sınır kapılarını kısmen açtı

İsrail Gazze ile sınır kapılarını kısmen açtı

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 11:30
Bir akaryakıt kamyonu, Kerem Şalom sınır kapısından Gazze Şeridi’ne girdi (AFP)

İsrail, İslami Cihad hareketiyle üç gün süren bir gerilim sonucunda varılan ateşkesin ardından Gazze Şeridi ile olan geçişleri kısmen yeniden açtı.

Filistin tarafından yapılan açıklamada, Kerem Şalom (Kerm Ebu Salim) kapısının bu sabah Gazze’deki akaryakıt kamyonları için kısmen yeniden açıldığı bildirildi.

Akaryakıt kamyonları, Gazze’deki tek elektrik santrali için gerekli olan yakıtları taşıyor.

İsrail hükümetinden yapılan açıklamada, yapılan durum değerlendirmesine göre, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki geçişlerin bu sabah saat 09.00’dan itibaren insani gerekçelerle yeniden açıldığı belirtildi.

Tel Aviv, İslami Cihad hareketinin saldırı uyarıları üzerine, bir hafta önce Gazze Şeridi'nin tek ticari sınır kapısı olan Kerem Şalom ve insan geçişlerinin yapıldığı Beyt Hanun (Erez) sınır kapısını kapatmıştı.

İsrail medyası, ordunun Gazze’deki son gerginlikten önceki olağanüstü hal ile ilgili kısıtlamaları sürdürdüğünü ve durum değerlendirmesine göre bunların kademeli olarak kaldırılacağını bildirdi.

Filistinli gruplar ile İsrail arasında dün akşam Mısır’ın arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Gazze Şeridi’nde sükunetin yeniden sağlanmasının ardından bakanlıklar ve çeşitli kurumlar çalışmalarına devam etti.

Ateşkes anlaşması Filistin yerel saatiyle 23:30’da yürürlüğe girdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında 15’i çocuk olmak üzere en az 44 Filistinli hayatını kaybetti, 360 kişi de yaralandı.

Tel Aviv yönetimi, İsrail’e karşı saldırı planladığı gerekçesiyle İslami Cihad liderlerinden Taysir Cebari’yi öldürdü ve Gazze Şeridi’ne şiddetli hava saldırıları düzenledi.

İslami Cihad ve diğer gruplar, Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına yüzlerce roket atarak buna karşılık verdi, ancak bunların çoğu İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından engellendi.

2007 yılından beri Gazze Şeridi’ni kontrol eden direniş hareketi Hamas, bu çatışma sırasında İsrail’e herhangi bir füze fırlattığını açıklamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya