Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çad Askeri Geçiş Konseyi ulusal bir diyalog kurmak için isyancı gruplarla anlaşma imzaladı

Çad Askeri Geçiş Konseyi ulusal bir diyalog kurmak için isyancı gruplarla anlaşma imzaladı

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 09:30
Çad Askeri Geçiş Konseyi ve bazı isyancı gruplar arasındaki toplantıdan bir kesit (Reuters)

Çad’da iktidarda olan Askeri Geçiş Konseyi ve bazı isyancı gruplar, Katar’da planlanan ulusal uzlaşma görüşmeleri öncesinde bir taahhüt imzaladı.

Ancak ülkedeki ana isyancı grup olan Değişim ve Uyum Cephesi taahhüdü imzalamadı.

Katar’ın başkenti Doha’da aylarca süren görüşmelerin ardından 30’dan fazla isyancı grupla kapsayıcı bir ulusal diyaloga katılım sağlandı.

Anlaşmanın nasıl uygulanacağı ve uyumun nasıl izleneceği gibi ayrıntılar henüz açıklanmadı.

Çad Dışişleri Bakanı Şerif Muhammed Zeyn, anlaşmanın ülkede kalıcı barışa yol açacağına dair inancını dile getirerek, 20 Ağustos’taki ulusal diyaloga bin 500 temsilcinin katılacağını bildirdi.

Zeyn, “Silahlı grupların çoğu bu anlaşmayı imzaladı ve ulusal diyaloga katılacak. Bu kapsamlı ulusal diyalog, tüm Çad halkı için bir forumdur” diyerek, tüm grupların anlaşmayı imzalamayacağına dair endişeleri göz ardı etti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise, anlaşmayı imzalamayan gruplara diğerlerine katılmaları yönünde çağrıda bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “Bu anlaşma, Çad’ın başkenti N’Djamena’da kapsamlı ulusal uzlaşı sağlamayı amaçlayan kapsamlı ulusal diyaloğun başlamasının yolunu açıyor” ifadelerine yer verildi.

Anlaşmaya yakın bir kaynak, imzalayanların kalıcı bir ateşkesi kabul ettiğini ve sivilleri silahsızlandırmak için çalışacağını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, “Çad Askeri Geçiş Konseyi, komşu ülkelerde anlaşmayı imzalayan grupları hedef alacak operasyonlar yapmama taahhüdünde bulundu” dedi.

2021’de eski devlet başkanı İdris Debi’nin kuzeyde isyancılarla savaşan güçleri teftiş ederken öldürülmesinin ardından oğlu Muhammed İdris Debi iktidara geldi ve Askeri Geçiş Konseyi’nin başkanı oldu.

Konsey, görev süresinin 18 ay olduğunu ve ardından seçim düzenleneceğini açıklasa da, süre bitimi yaklaştıkça seçimlerin yapılacağına dair fazla işaret göstermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya