Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İslami Cihad, İsrail’in son saldırılarında 12 üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

İslami Cihad, İsrail’in son saldırılarında 12 üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 14:15
İsrail'in dün Gazze'ye yönelik bombardımanı ağır tahribata yol açtı. (AFP)

İslami Cihad, İsrail ile üç gün süren şiddete ilişkin açıklamada bulundu. Örgüt, saldırılarda 12 unsurunun öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

İslami Cihad hareketinin askeri kanadı Kudüs Tugayları yaptığı basın açıklamasında, ölenler arasında İslami Cihad’ın iki lideri, Halid Mansur ve Teysir el-Caberi’nin de olduğunu bildirdi.

Sağlık kaynakları da dün İsrail'in Gazze'nin merkezine düzenlediği saldırıda ağır yaralanan bir Filistinlinin bu sabah yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Gazze İçişleri Bakanlığı, ölen kişinin trafik polisi olduğunu ve İsrail'in düzenlediği saldırıda görevini yerine getirdiği sırada yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Gazze Şeridi'nde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar sebebiyle 18 binanın yıkıldığını, 71 binanın kullanılamaz hale geldiğini bin 675'inin de kısmen zarar gördüğünü duyurdu.

Diğer yandan Filistin hükümeti bugün Ramallah'ta düzenlediği haftalık toplantısında Gazze Şeridi'nde son dönemde yaşanan gerilimin sonuçlarının yanı sıra sağlık ve hizmet ihtiyaçlarının da ele görüşüleceğini bildirdi.

Başbakan Muhammed Iştiyye toplantının ardından, Mısır’ın arabuluculuğunda gerçekleşen ateşkes için Kahire’ye teşekkürlerini iletti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarına ve Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınlara işaret eden Iştiyye, bunların İsrail’de yaklaşan seçimler kapsamında, rakip partiler için propaganda aracı olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini’nin (BMGK) bugün Filistin başlıklı özel bir toplantı düzenlediğine değinen Iştiyye, Filistin halkına uluslararası çapta koruma sağlamaya dayalı bir karar alınmasını umduklarını kaydetti.

İsrail ile Mısır'ın aracılık ettiği ateşkes dün gece yarısından önce ateşkes yürürlüğe girerken saldırıların 45 Filistinlinin ölümüne yol açtığı bilgisi verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya