Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kremlin, Kiev'i Zaporijya nükleer santralini bombalamakla suçluyor

Kremlin, Kiev'i Zaporijya nükleer santralini bombalamakla suçluyor

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 15:45
Zaporijya nükleer santrali (Reuters)

Kiev güçlerini, Ukrayna ve Avrupa'daki en büyük nükleer santralin bombalanmasının arkasında olmakla suçlayan Kremlin, Ukrayna’nın Rus ordusunu santrali bombalamakla suçladığı bir zamanda tesisin hedef alınmasının Avrupa için ‘felaket sonuçları’ olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Zaporijya nükleer santralinin Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından bombalanmasının son derece tehlikeli olabileceğini ve Avrupa toprakları da dahil olmak üzere geniş bir bölge için feci sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Peskov ayrıca, ‘Rusya'nın Ukraynalı liderler üzerinde etkisi olan ülkelerin bu tarz tehlikeli saldırıların devam etmesini önlemek için nüfuzlarını kullanmalarını’ beklediğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı bugün, ‘Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy rejiminin Zaporijya'daki nükleer santralin enerji altyapı tesislerinde nükleer terörizm kategorisi altında yeni bir suç işlediğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "44. Topçu Tugayı birimleri, Kakhovka Rezervuarı'nın karşı kıyısındaki köy bölgesinden (Marganets), Zaporijya'daki nükleer santrali bombaladı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Saldırı sonucunda Zaporijya ve Herson bölgelerine elektrik sağlayan Kakhovka yüksek gerilim hattı hasar gördü ve Zaporijya Nükleer Santrali'nin elektrik akımında sorun meydana geldi. Koruma sistemi çalıştığı için güç kaynağı kapandı” ifadeleri kullanıldı. Saldırıya ilişkin yapılan açıklamada son olarak, "Gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmeyi başardı ve nükleer santrali işletecek teknik personelin çalışmasına devam etmesi için beşinci ve altıncı ünitelerin kapasitesi 500 megawatt'a düşürüldü" denildi.

Ukrayna'nın güneyinde Rus güçlerinin kontrolünde bulunan Zaporijya nükleer santrali, son günlerde bazı tesislerine yönelik iki saldırıya maruz kaldı. Kiev ve Moskova yönetimleri birbirlerini söz konusu saldırıların arkasında olmakla suçladı.

Rus kuvvetlerinin Mart ayında tesisi ele geçirmek için saldırıları sırasında santraldeki idari binalara ateş açması, ciddi bir nükleer kaza korkusunu artırdı. Söz konusu tesis hakkında bugün bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, "Nükleer santrallere yönelik herhangi bir saldırı intihardır" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya