Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tayvan’dan olası Çin işgaline karşı savunma tatbikatı

Tayvan’dan olası Çin işgaline karşı savunma tatbikatı

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 15:45

Çin Tayvan çevresinde yeni tatbikatlar yürütürken Tayvan yönetimi de adanın olası Çin işgaline karşı savunma tatbikatları düzenleneceğini duyurdu.

Tayvan ordusu söz konusu tatbikatların, salı ülkenin en güneydeki Pingtung bölgesinde salı ve perşembe günleri gerçekleştirileceğini bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada ayrıca tatbikatta yüzlerce asker ve yaklaşık 40 obüsün konuşlandırılacağı bilgisi verildi.

AFP’nin haberine göre Sekizinci Kolordu Sözcüsü Lou Woei-jye de “Tayvan’a yönelik olası düşman saldırılarına karşı koyacak hamleler uygulayacağız” dedi.

Lou Woei-jye, Tayvan’ın tatbikatlarının önceden planlandığını ve Çin’in tatbikatlarına yanıt olarak yapılmadığını vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki beş kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan’a düzenlediği ziyaret, adayı kendi topraklarının parçası olarak gören Pekin’in tepkisini çekmişti. 

Çin’in söz konusu ziyaretin ardından ada çevresinde başlattığı askeri tatbikatlar, daha önce açıklanan süre dün dolmasına rağmen bugün de devam etti.

Çin, tatbikatlar sırasında Tayvan adasının kuşatılması ve işgalini simüle etmekle itham ediliyor.

Bölge rutin olarak, Çin işgalini simüle eden askeri tatbikatlara sahne oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya