Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gazze Şeridi’ndeki elektik santrali yeniden faaliyete geçti

Gazze Şeridi’ndeki elektik santrali yeniden faaliyete geçti

Pazartesi, 8 Ağustos, 2022 - 16:45
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde pazar yeri (AFP)

Gazze Şeridi'ndeki Elektrik Dağıtım Şirketi Sözcüsü Muhammed Sabit, İsrail'in İslami Cihad ile vardığı ateşkesin ardından Gazze Şeridi'ne yakıt girişine izin verilmesinin ardından santralin faaliyete geçtiğini duyurdu.

Sabit bugün yaptığı açıklmada, Gazze Şeridi’ndeki elektrik santralinin iki gün aranın ardından yeniden kademeli olarak üretime başladığını söyledi.

İsrail, yedi gün üst üste kapatılan Gazze Şeridi'nin güneydoğusundaki Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı (Kerm Ebu Salim) mal ve yakıt nakli için bugün yeniden açtı.

WAFA haber ajansı, Mal Girişini Koordinasyon Komitesi'nden alıntı yaparak, işgal makamlarının Gazze'deki elektrik santralini işletmek için gerekli olan mal ve yakıt yüklü kamyonların geçişini yeniden sağladığını bildirdi.

Son üç gün içinde ardı ardına İsrail saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi’nden birçok ev yıkılırken 15'i çocuk ve 4'ü kadın olmak üzere 44 sivil yaşamını yitirdi. Saldırılarda 36 kişi de yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya