Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Hızla bir nükleer anlaşma imzalamaya hazırız

ABD: Hızla bir nükleer anlaşma imzalamaya hazırız

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 09:00
Avrupa’nın nükleer müzakerelerdeki koordinatörü Enrique Mora Viyana’da (AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü ülkesinin, Avrupa Birliği tarafından yapılan önerilere dayanarak 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için ‘hızla bir anlaşma imzalamaya’ hazır olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen sözcü, Tahran'ın defalarca anlaşmanın şartlarının karşılıklı olarak uygulanmasına geri dönmeye hazır olduğunu söylediğini belirterek, “Sözlerinin, eylemleriyle örtüşüp örtüşmediğini göreceğiz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, 2015 nükleer anlaşmasını kurtarmaya yönelik İran ve ABD arasında Viyana'da gerçekleştirilen dolaylı görüşmelerin sona ermesiyle birlikte nihai bir metin sunulduğunu kaydetti.

Borrell, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Müzakere edilebilecek olan şey müzakere edildi ve şimdi nihai bir metne kaydedildi. Her teknik konunun ve her paragrafın arkasında, ilgili ülkelerin başkentlerinde alınması gereken siyasi bir karar var" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya