Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’nin Washington Büyükelçiliği: Cemal Kaşıkçı’nın bir dönem avukatlığını yapan Gafur, kara para aklama ve vergi kaçakçılığından suçlu bulundu

BAE’nin Washington Büyükelçiliği: Cemal Kaşıkçı’nın bir dönem avukatlığını yapan Gafur, kara para aklama ve vergi kaçakçılığından suçlu bulundu

Gafur, ABD’deki banka hesaplarında kimliği belirsiz üçüncü şahıs ile uluslararası finansal işlemler yaptı
Salı, 9 Ağustos, 2022 - 09:15
ABD ve BAE, BAE uyruklu ABD’li Avukat Asım Gafur’un davası hakkında birlikte paylaşıyor (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Washington Büyükelçiliği, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile suçlanan BAE uyruklu ABD’li avukat Asım Gafur’un davasında BAE ve ABD’nin bilgi paylaşımı yaptığını açıkladı.

Büyükelçilik, BAE’nin ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Gelir İdaresi Başkanlığı Suç Araştırmaları Bölümü ile birlikte çalıştığını belirtti. Abu Dabi’deki ABD Büyükelçiliği, ABD Adalet Bakanlığı adına Cemal Kaşıkçı’nın bir dönem avukatlığını yapan Gafur’un 2020’de işlediği suçlar nedeniyle soruşturma başlattı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilerde, BAE’deki bir mahkemenin Gafur’un 25 Mayıs 2022’de kara para aklama ve vergi kaçakçılığı nedeniyle suçlandığı kaydedildi.

ABD Büyükelçiliği dava hakkında şu açıklamada bulundu:

“BAE’nin ABD makamları ile paylaştığı bilgilere göre, Gafur BAE’deki bankalar aracılığı ile en az 4,9 milyon dolarlık uluslararası para transferi yapmakla ve vergi kaçırmakla suçlanmıştır. Transferler, paranın kaynağını yetkilerden gizlemek için birden fazla banka hesabı ile yapılmıştır. Bu hesaplardan bir tanesi 2013 yılının başlarında açıldı. Diğeri, şüpheli bir hareket nedeniyle 2020 yılında kapatıldı.”

Yapılan açıklamada Gafur’un banka transferi sırasında BAE’de olmadığı, transferlerin kimliği belirsiz üçüncü bir şahıs tarafından yapıldığı kaydedildi. Üçüncü şahıs, BAE’de bulunan bankamatikler ile hesaplara para yatırdı.

Soruşturmada yasadışı kaynaklardan elde edilen fonların miktarını ve kaynağını gizlemek için hesapların Gafur adına açıldığı belirtildi. BAE, ABD dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde hesapları takip ederek para transferlerine ilişkin hareketlerin ayrıntılarını paylaştı.

BAE Büyükelçiliği, bahsedilen kanıtların BAE Federal Kara Para Aklamanın Önlenmesi Dairesi, Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Birimi, Yasadışı Örgütlerin Finansmanı ve federal yasalar uyarınca BAE Asliye Mahkemesi’ne sunulduğunu belirtti.

Gafur, gözaltına alınmasından bu yana yasal prosedürlere tabi tutuldu. Gafur’un BAE’deki avukatları, Gafur ile çalışmaya devam ediyor. Gafur, bugün gerçekleşecek duruşmada hakkında verilecek karara ve işlediği suçlara itiraz edeceğini belirtti. Gafur ve BAE’deki avukatlarına iletişim kurmaları için imkanlar tanındı. Dava temyize gidene kadar kefalet talebi reddedildi. Gafur, ailesi ve elçilik yetkilileri ile düzenli olarak iletişim kuruyor.

Büyükelçilik, incelenen davanın BAE ve ABD’nin sınır ötesi mali suçlarla mücadele etmek için işbirliği ilişkisini yansıttığını açıkladı. Büyükelçilik, “Başkan Biden, mali suçlar ve yasadışı mali transferler ile mücadele politikalarının güçlendirilmesinde BAE’nin çabalarını takdir ediyor” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya