Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump'ın Florida'daki evi FBI ajanları tarafından basıldı

Trump'ın Florida'daki evi FBI ajanları tarafından basıldı

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 09:30
Donald Trump’ın Florida’daki evi (AP)

ABD eski Başkanı Donald Trump, Florida’daki evi Mar- A- Lago’ya FBI ajanlarının baskın yaptığını açıkladı.

ABD Savcılığı, Trump’ın görevini kötüye kullandığını ilişkin davada Trump’ın evine baskın düzenledi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Trump, sahibi olduğu Truth uygulaması üzerinde yaptığı açıklamada “Florida, Palm Beach’teki güzel evim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için zor zamanlardır” dedi.

Trump, FBI ajanlarının baskınını ‘adalet sisteminin silah olarak kullanılması, 2024 seçimlerinde Trump’ın aday olmasının engellenmeye çalışılması ve Demokratların bir saldırısı olarak nitelendirdi.

Reuters’in aktardığına göre konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Nisan ayında Adalet Bakanlığı’nın Trump’ın başkanlık belgelerini Florida’daki evine götürmesiyle ilgili bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA), yaklaşık 15 kutuda bulunan Beyaz Saray belgesinin Trump’ın Florida’daki evine götürüldüğünü belirtmişti. Soruşturma, NARA’nın açıklamasının ardından başlatıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi, soruşturmanın Trump’ın geçmişteki hareketlerine odaklanacağını belirtti. Komite, NARA’dan ek bilgi talep etti.

Trump, daha önce bazı belgeleri NARA’ya iade etmeyi kabul ettiğini, bu belgelerin ‘oldukça normal ve rutin belgeler’ olduğunu belirtmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya