Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy, Zaporijya tesisinin bombalanmasından sonra "nükleer felaket" konusunda uyardı

Zelenskiy, Zaporijya tesisinin bombalanmasından sonra "nükleer felaket" konusunda uyardı

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 10:15
Zaporijya nükleer santralinin önünde duran bir Rus askeri (Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, geçen hafta Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın bombalanmasının ardından dün (Pazartesi) nükleer bir felaket tehlikesi konusunda uyardı. Zelenskiy, Rusya'ya karşı daha fazla yaptırım çağrısında bulundu.

Rusya ve Ukrayna, Ukrayna'nın güneyinde yer alan ve mart ayı başında Rus askerlerinin eline geçen bu istasyonun bombalanmasıyla ilgili olarak karşılıklı suçlamalarda bulundular. Herhangi bir bağımsız kaynak suçlamaları doğrulayamadı.

Zelenskiy, "Dünya Çernobil'de olanları unutmamalı ve Zaporijya’nın Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olduğunu hatırlamalı... Çernobil felaketi bir reaktörün patlaması sonucu yaşandı ve Zaporijya’da altı reaktör patlayabilir."

Sovyet döneminde Ukrayna'daki Çernobil, 1986'da en kötü radyoaktif nükleer felakete sahne oldu.

Zelenskiy akşam yaptığı konuşmada, "Nükleer felaket riski nedeniyle terör devleti Rusya’ya ve tüm Rus nükleer endüstrisine karşı yeni yaptırımlar uygulanmalı" dedi.

Buna karşılık Rusya, dün (Pazartesi) Ukrayna kuvvetlerini, Rus ordusunun kontrolündeki Zaporijya nükleer santralini bombalamakla suçladı ve bu tür saldırıların felaket ile sonuçlanabileceği konusunda uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya