Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna savaşı nedeniyle Finlandiya'daki mülteci sayısı rekor sayıda arttı

Ukrayna savaşı nedeniyle Finlandiya'daki mülteci sayısı rekor sayıda arttı

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 08:15
Finlandiya'daki Neujama kapısındaki gümrük memurları (AFP)

Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra rekor sayıda sığınmacı aldı. Yetkililer tarafından dün yapılan açıklamada, bu rakam 2015  göç krizi yılında kaydedilen rakamı aştı.

Finlandiya Göç İdaresi tarafından yapılan açıklamada, “4 Ağustos'ta Rus askeri saldırısı nedeniyle Ukrayna'dan kaçan 35 bin 74 kişinin geçici koruma başvurusunda bulunduğu” belirtildi. 37 bini aşkın kişinin kayıt yaptırabildiği aktarılan açıklamada, bu sayıya daha önce ulaşılmadığı bildirildi. 2015 yılında yaşanan göç krizi sırasında kuzey Avrupa ülkesinde kaydedilen mülteci sayısı 32 bindi.

Göç İdaresi, Ukrayna'dan kaçanların üçte birinin çocuk olduğunu, Hizmet, başvuruların yaklaşık yüzde 95'inin işlendiği ve geçici koruma için 33 bin 480 başvuruyu ele alındığını açıkladı. Toplam 33 bin 231 kişi geçici koruma alırken, başvuruların yalnızca yüzde 1’i reddedildi. Göç İdaresi, olumsuz cevap alanların Ukrayna dışından gelen ülke vatandaşları olduğunu kaydetti.

Herhangi bir kişi, geçici koruma başvurusu kayıt altına alınır alınmaz Finlandiya'da çalışma hakkına sahip oluyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, Ukrayna'dan gelen 6,3 milyondan fazla mülteci Avrupa'da kayıt altına alındı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya ile sınır komşusu olan Finlandiya, NATO'ya katılmak için başvuruda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya