Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Firavunlar uyuşturucu kullanıyormuş

Firavunlar uyuşturucu kullanıyormuş

Firavunlar narkotik bitki çiğniyordu
Salı, 9 Ağustos, 2022 - 09:15
Eski Mısır halkının, ağızlarını üçüncü bir el gibi kullanırken resmedildiği duvar resimleri

İspanya’dan araştırmacı Jesus Herrerin Lopez, Mısır’ın Luksor şehrinde bulunan el-Asasif bölgesinde bulunan Montuemhat’ın mezarında (TT34) yaptığı incelemede Mentuemhat (Montuemhat MÖ 700 –MÖ 650)’ın narkotik (uyuşturucu) bitkileri çiğnediğini ortaya koydu.

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Cantoblanco Üniversitesi Biyoloji Fakültesi’nde görevli Jesus Herrerin Lopez, 43 kadın ve 41 erkeğin kafatasları üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Lopez’in çalışmasının sonucunda Eski Mısır halkında erkeklerin yüz şeklinin daha geniş ve elmacık kemikleri daha çıkık olduğu kaydedildi.

Elmacık kemiği, yemeği çiğnemesinde büyük rol oynayan kemik. Lopez, Journal of Anthropological Sciences dergisinde yayınlanan çalışmasında erkek ve kadın iskeletler arasında farklılık olduğunu ortaya koydu.

Lopez, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu açıklamada bulundu:

“Kadınlar ve erkekler aynı uyuşturucu gıdayı yiyorlar. Bu durumun yiyecekle alakalı olmayan bir durum ile ilgisi olabilir. Gat veya betel bitkileri ile alakalı olabilir. Bu bitkiler, bağımlılık yapar ve tütüne benzer özellikleri vardır. Bazı durumlarda insanlar, bu bitkileri çiğneyerek uyuşturucu hale getirebilir.”

Lopez iskeletlerde zigomatik kemerde farklılıklar bulunduğunu belirtti. Cinsiyet arasında farklılıklarda baş ve omurganın birleştiği yer olan oksipital kondilde kırıklar bulundu. Bu farklılıklar, diğerlerine göre daha yaşlı olan iskeletlerde de bulundu. Ancak kadınların zigomatik kemerleri ve oksipital kondilleri erkeklerinkine göre farklıydı.

Lopez, birçok ülkede olduğu gibi Eski Mısır’da da kadınların başları üzerinde ağır yük taşıdığını belirtti.  Kadınların başlarının üzerinde yük taşırken dengelerini koruduğunu ve diğer ihtiyaçları için ellerini serbest bıraktığını ancak erkek iskeletlerinde görülen farklılıklar olduğu ifade edildi. Erkeklerin de nadiren başlarında yük taşıdıkları sonucuna varıldı.

Lopez, “Bu insanların ne taşıdığını ayırt edemiyoruz ama oldukça ağır yükler olduğunu fark ettik” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Mısırbilimci Bessam Şema, Eski Mısır halkının narkotik bitki çiğnemesi ile ilgili kesin bir yorum yapamayacağını belirtti. Şema, Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamada “Erkeklerin oksipital kondillerinde kırıklar olduğunu fikrine katılıyorum. Zira az da olsa erkeklerin de bazı şeyleri taşımak için kafalarını kullandığını gösteren resimler var. Zigomatik kemerlerde farklılıklar, ağzın neredeyse üçüncü bir el olarak kullanılmasından kaynaklanıyor.”

Şema, şu açıklamada bulundu:

“Tapınakların duvarlarındaki görüntülerden, Mısırlıların ister imalatta ister demircilik mesleğinde çalışırken ağızlarını üçüncü bir araç olarak kullandığına dair net kanıtlar elde ediyoruz. Araştırmacıların bu iddiaları bu kanıtlarla desteklenebilir.”


Editörün Seçimi

Multimedya