Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de yapılan anketler: Lapid hükümeti Gazze’deki operasyonları iyi yönetti

İsrail’de yapılan anketler: Lapid hükümeti Gazze’deki operasyonları iyi yönetti

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 13:30
İsrail Başbakanı Yair Lapid (Reuters-Arşiv)

İsrail’in önde gelen üç televizyon kanalı tarafından yürütülen anketlere göre, halkın büyük bir kısmı Başbakan Yair Lapid liderliğindeki hükümetin Gazze’deki son çatışmaları iyi idare ettiğine inanıyor. Ancak bu sonuç oy verme eğilimlerinde bir değişikliğe yol açmadı.

Kanal 12, Kanal 13 ve kamu yayıncısı Kan tarafından yürütülen anketler, İsrail’in bugün sandık başına gitmesi halinde hiçbir koalisyonun mecliste çoğunluğu elde edemeyeceğini ve seçim çıkmazının süreceğini ortaya koydu.

Kanal 13’ün anketine göre, İsraillilerin yüzde 58’i Şafak Vakti adlı operasyonun başarılı olduğunu düşünürken, yüzde 63’ü Lapid ve Savunma Bakanı Benny Gantz’ın bunu iyi yönettiğini söyledi.

Ankete katılanların sadece yüzde 20’si operasyonun iyi yönetilmediğini ifade etti.

Üç anket, eski Başbakan Binyamin Netanyahu’yu destekleyen bloğun seçimlerde 59 sandalye alabileceğini gösterdi, bu da bir hükümet kurmak için gereken çoğunluktan 2 sandalye az.

Söz konusu üç anketten ikisi, Netanyahu karşıtı bloğun 55 sandalye kazanabileceğini ortaya çıkardı, yani çoğunluğu sağlamak için hala 6 sandalyeye ihtiyaçları var.


Editörün Seçimi

Multimedya