Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SABIC bu yılın ikinci çeyreğinde 2.11 milyar dolar kar elde etti

SABIC bu yılın ikinci çeyreğinde 2.11 milyar dolar kar elde etti

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 13:15
SABIC ikinci çeyrek boyunca yeni ürünler geliştirmeye devam etti (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Temel Endüstriler Kurumu (SABIC), 2022 yılı ikinci çeyreğinde net karının yüzde 4 artarak 7.93 milyar riyale (2.11 milyar dolar) yükseldiğini bildirdi.

Kurum tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, 2. çeyrek gelir ise yıllık yüzde 32 artışla 55.98 milyar riyal (14.93 milyar dolar) olarak gerçekleşti.

SABIC Başkan Yardımcısı ve CEO’su Yusuf Abdullah el-Benyan, “İkinci çeyreğe ilişkin güçlü finansal sonuçlar, şirketin çeşitli sektörlerdeki güçlü operasyonel performansının yanı sıra sürdürülebilirlik ve yenilikçiliğe olan güçlü bağlılığını yansıtıyor. Bu, şirketin 2050 yılına kadar sıfır karbona ulaşma konusundaki uzun vadeli hedefine ulaşma konusundaki istekliliğini de gösteriyor” dedi.

Benyan, karın hissedarlara dağıtılmasının SABIC için bir öncelik olmaya devam ettiği belirtti.

Şirketin yönetim kurulu, Haziran 2022’de yılın ilk yarısı için hisse başına 2.25 riyal dağıtmayı kabul etti. Bu, 2021'in ilk yarısı için hisse başına dağıtılan nakit temettülerden yaklaşık yüzde 29 daha yüksek.

SABIC, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere yenilikçi teknolojiler sağlayan sürdürülebilir iş çözümlerine ve stratejik ortaklıklara yatırım yaparak büyümesini ve küresel varlığını geliştirmek için çalıştı.

SABIC, Temmuz ayında mavi amonyak üretimini tanıyan dünyanın ilk bağımsız sertifikasını da aldı.

İkinci çeyrek boyunca yeni ürünler geliştirmeye devam eden SABIC, Mayıs ayında kirliliğin azaltılmasına yardımcı olmak için okyanuslara girme potansiyeli olan plastik atıkları geri dönüştüren LNP™ ELCRIN™ IQ ürününü piyasaya sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya