Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Onlarca yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Onlarca yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Salı, 9 Ağustos, 2022 - 14:15
İsrail güvenlik güçleri geçtiğimiz Mescid-i Aksa avlusunu basan yerleşimcilere koruma sağladı. (AFP)

Kudüs’te bugün onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin sıkı koruması altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

WAFA haber ajansına göre Kudüs İslami Vakıflar Dairesi, İsrail polisinin koruması altında Mağaribe Kapısı’ndan onlarca yerleşimcinin Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu ve Talmud ayinleri yaptıklarını açıkladı.

İki gün önce de 2 bin 200’den fazla yerleşimci Süleyman Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü olarak kabul ettikleri ve ‘Tişa Beav’ matem günü bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti. Baskınlar Arap ve İslam aleminde de kınandı.

Mescid-i Aksa, cuma ve cumartesi günleri hariç, sabah ve akşam saatlerinde yerleşimcilerin günlük baskınlarına maruz kalıyor.

Bugün gerçekleşen baskın ise İsrail’in Nablus kentinde düzenlediği ve Fetih hareketine bağlı Aksa Şehitleri Tugayları komutanı İbrahim el-Nablusi'nin de aralarında bulunduğu üç kişinin yaşamını yitirdiği askeri operasyonla aynı zamana denk geldi.

Filistin Kızılayı bir süre önce yaptığı açıklamada operasyonda dördü ağır en az 30 Filistinlinin yaralandığını bildirdi.

Sabah saatlerinde başlayan operasyonda, 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria'nın kuzeyindeki eski Nablus'taki İbrahim el-Nabulsi'nin evini hedef alındı.

Görgü tanıkları, ‘İsrail ordusunun Eski Şehir'e saldırdığını ve karşılıklı ateş sesleri duyduğunu’ aktardı.  

Başta Batı Şeria'nın ikinci büyük kenti Nablus' olmak birçok noktada İsrail ordusuyla çatışmalar çıktığı kaydedildi.

İsrail güvenlik güçleri son aylarda Batı Şeria'da İslami Cihad görevlilerine günlük operasyonlar yürütüyor.

İsrail operasyonu, Gazze Şeridi'ndeki ‘İslami Cihat’ hareketini hedef alan ve Filistinlilerin yaptığı açıklamaya göre aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu 46 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan kanlı İsrail askeri operasyonunun sona ermesinden iki gün sonra geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya