Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Devlet Başkanlığı: İsrail tüm halkımızla kapsamlı bir çatışmaya yaklaşıyor

Filistin Devlet Başkanlığı: İsrail tüm halkımızla kapsamlı bir çatışmaya yaklaşıyor

Başbakan, Nablus’taki katliamı kınadı
Salı, 9 Ağustos, 2022 - 15:00
Nablus’ta Filistinli bir gösterici İsrail güçleriyle çıkan çatışmalarda lastik yaktı (AP)

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail işgalinin Kudüs’te başlayıp daha sonra Cenin, Gazze ve bugün Nablus’a yayılan saldırganlığıyla tüm Filistin halkıyla açık bir çatışmaya yaklaştığını söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Ebu Rudeyne bugün yaptığı açıklamada, “İsrail hükümeti sükunet ve istikrar sağlamakla ilgilenmiyor, bunun yerine Filistinlilerin kanını dökmeye ve İsrail iç siyasetinde kazanımlar elde etmek için onu sömürmeye çalışıyor” dedi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield’ın İsrail’in kendini savunma hakkı olduğuna dair açıklamalarını eleştiren Ebu Rudeyne, bu tür açıklamaların İsrail’in saldırgan olması ve 1967’den beri Filistin topraklarını işgal etmesi nedeniyle reddedilen ve kabul edilemez olan İsrail propagandasını desteklediğini vurguladı.

Ebu Rudeyne, “Şu an yapılması gereken onlarca Filistinlinin hayatına mal olan bu kanlı çatışmadan İsrail’i sorumlu tutmak” diyerek, bu saldırganlığın devam etmesi halinde kimsenin sonuçlarına katlanamayacağı bir yıkıma yol açacağını vurguladı.

Kudüs ve kutsal yerlerin herkes için barış ve istikrarın temeli olduğunun altını çizen Ebu Rudeyne şu ifadelerle açıklamasına devam etti;

“Her gün soğukkanlılıkla öldürmeler, yerleşim birimlerini genişletmeler, kutsal yerlere sürekli saygısızlık ve izinsiz girişler, evlerin yıkılması, sakinlerin kovulması ve diğer eylemler yoluyla olsun, İsrail’in tüm bu saldırganlığına Filistin halkı razı olmayacak ve ulusal ilkelerinden taviz vermeyi kabul etmeyecektir.”

Ebu Rudeyne, “Uluslararası toplum, şüpheli sessizliğine bir son vermeli ve dünyanın her gün uygulamaya çağırdığı tüm uluslararası yasaları ve insan haklarını ihlal eden İsrail politikasına karşı durmalıdır” diye konuştu.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ise, bugün Nablus’ta yaşananları bir ‘katliam’ olarak nitelendirerek, bunun ciddi yansımalarına karşı uyarıda bulundu.

Iştiyye, “İsrail ordusu, Nablus’taki insanların evlerini vurmak için roket güdümlü el bombaları kullandı. Filistin halkı organize terörizme maruz kalıyor” dedi.

İsrail askerleri, bugün işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdü.

Filistin Sağlık Bakanlığı, öldürülenlerin El Aksa Şehitleri Tugayları’ndan İbrahim en-Nabulsi, İslam Sabbuh ve Hüseyin Taha olduğunu duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya