Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da üniversiteye giriş sınavında sadece 12 puan alan öğrenci tartışma yarattı

Mısır’da üniversiteye giriş sınavında sadece 12 puan alan öğrenci tartışma yarattı

Olay, 2015’te yaşanan benzer olayı hatırlattı
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 09:15
Lisede oldukça başarılı olmasına rağmen final sınav notu oldukça kötü olan Meryem, babası ile birlikte (Sosyal Medya)

Mısır, Meryem Melek isimli öğrencinin 2015 yılında yaşadığı olayın benzerini yenide yaşıyor. Meryem Melek, üniversiteye giriş sınavında 0 puan almıştı. Meryem İbrahim Aziz isimli öğrenci ise 12,5 puan alarak ülkede gündem oldu.

Meryem İbrahim Aziz ve Meryem Melek, okudukları lisenin en başarılı öğrencilerinden biriydi. Üniversite giriş sınavlarının notları açıklandığında bu başarılı öğrenciler, sonuç listesinin sonlarında yer aldı. Öğrenciler, kendilerine haksızlık yapıldığından şikayetçi.

Mısır Eğitim Bakanlığı, ‘öğrencinin üstün başarı gösterdiğini’ ifade ederek sosyal medyanın bu tarz şikayetler için uygun bir ortam olmadığını belirtti. Eğitimciler ve sosyologlar, ‘bu durumun halk üzerinde olumsuz etkileri olduğunu’ ifade etti.

Mısır’ın güneyinde bulunan Minye bölgesindeki el Muharras Lisesi’nde okuyan Meryem İbrahim Aziz, üniversiteye giriş sınavlarında yüzde 12,54 puan aldı. Aziz, “Geçtiğimiz yıllarda çok başarılıydım. Tıp fakültesine gitmemi sağlayacak 90 puanı almayı bekliyordum. Hakkımı istiyorum” dedi.  

Meryem İbrahim Aziz’in hikayesi, 2015 yılında yine Minye bölgesinde Meryem Melek’in hikayesini akıllara getirdi. Melek, üniversiteye girmek için yapılan sınavlardan 0 almıştı. Sınıf tekrarı yapan Melek, son sınavdan 94,02 puan alarak Eczacılık Fakültesi’ni kazandı.

Eğitimci Dr. Buseyna Abdurrauf, Şarku’l Avsat’a “Bu olayların yeniden yaşanması halk üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Çocuklar, sisteme olan güvenlerini kaybedebilir” dedi. Ayn Şems Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü Dr. Samia Kader, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Bu olaylar, toplum ve öğrenciler üzerinde sosyal ve psikolojik zarara neden olabilir. Öğrenciler sadece hayal kırıklığına uğramakla kalmaz, kimlik duyguları etkilenir. Gerçeklerden sorumlu olanlardan hesap sorulmalı” dedi.

Mısır Eğitim Bakanı Tarık Şevki, Meryem’in davası hakkında Facebook hesabından şu açıklamada bulundu:

“Bakanlık, meşru kanallar üzerinden lise sınav sonuçları ile şikayetleri almaktadır. Sosyal ağlar, bu kanallar arasında sayılmamaktadır. Bakanlık, medya ve iletişim sitelerindeki iddiaları dikkate almamaktadır.”

Meryem’in şikayeti, Temsilciler Meclisi üyesi Sena el Said tarafından parlamentoya taşındı. Said, Meryem’in şikayetini Milli Eğitim Bakanı’na ileterek Meryem’in sınav kağıtlarının resmi olarak incelenmesini istedi.

Bu yılki sınavlarda başarı oranı yüzde 75,04 oldu. Bir öğrenci matematik alanından 407 ile en başarılı öğrenci oldu. Bir öğrenci ise bilim sınavından 402 puan aldı. Edebiyattan alınan en yüksek puan ise 387 oldu.

Mısır Eğitim Bakanlığı, 90 üzerinde puan alan öğrencilerin listelerini incelemeye başladı. Yetkililer, yaşananları ‘sahtekarlık’ olarak değerlendiriyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya