Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kırım’da askeri bir havalimanı patlamalarla sarsıldı

Kırım’da askeri bir havalimanı patlamalarla sarsıldı

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 09:30
Dün Kırım’ın batı kıyısında meydana gelen patlamalardan sonra yükselen dumanlar (Reuters)

Salı öğleden sonra meydana gelen bir dizi güçlü patlama Kırım yarımadasını sarstı. Patlamalar, Rus Ordusu’nun tatbikat ve malzeme taşımacılığı için kullandığı askeri havaalanında Rus Hava Kuvvetleri’nin mühimmat depolarının harap olmasıyla sonuçlandı.

Rusya Savunma Bakanlığı hızla, patlamaların bir hava saldırısından kaynaklanmadığını belirten bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Saki Askeri Havaalanı bölgesinde mühimmatın patlaması bir dizi patlamaya neden oldu. Web sitesinde yer alan açıklamada, havalimanındaki mühimmat depolama alanındaki patlamalara dışarıdan bir saldırı neden olmadı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, patlamalarda herhangi bir can kaybının olmadığı ve havalimanındaki altyapı ve havacılık ekipmanlarının da zarar görmediği belirtildi. Ancak patlamaların büyük bir yangına neden olduğu ve yangının kontrol altına alınması için önlemler alındığı ifade edildi.

Kırım Devlet Başkanı Danışmanı Oleg Kryuçkov, patlamaların Kırım’ın batı kıyısındaki Novoderovka bölgesinde meydana geldiğini söyledi. Bölgede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi ile ilgili olarak, söylentilerin yanlış olduğunu vurguladı. Ancak Rusya haber ajansı RIA Novosti, bölgedeki tatilcilerin sosyal medyada kaza bölgesinden yoğun duman çıktığını gösteren fotoğraf ve videolar yayınladığını aktardı ve OHAL ilan edildiğini belirtti.

Bir görgü tanığı RIA Novosti’ye, “İlk patlama çok güçlüydü. Nispeten uzakta olmamıza rağmen güçlü bir sarsıntı hissettik. Sonra bizi bodruma götürdüler ve oradan boğuk sesler duyduk” ifadelerini kullandı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) ön verilerine göre, patlama turizm beldesinin çok uzağında meydana geldi ve hiçbir turist yaralanmadı.

Tatbikatlar için kullanılan Novoderovka bölgesinde, bir askeri birlik ve askeri havaalanı bulunuyor.

Kaza bölgesini teftiş eden Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, yerel sakinlerin yaralanmasını önlemek için havalimanının çevresine 5 kilometrelik bir kordon çekildiğini, “Kazaların meydana gelmesi hakkında bilgi olmadığını” belirtti.

Yerel basında kazanın nedenlerine yönelik verilen bilgiler değişiklik gösteriyordu. Rus yetkililer Twitter’da yaptıkları yorumlarda, bunun bir ‘sabotaj’ eyleminden kaynaklanmış olabileceğini belirtirken, bazı medya kuruluşları, Novoderovka’daki hava üssü yakınında meydana gelen patlamaların, yakıt doldurulması sırasında çıkan bir yangından kaynaklandığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya