Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İslamabad ve Pakistan Talibanı arasında gerilim arttı: 4 asker öldürüldü

İslamabad ve Pakistan Talibanı arasında gerilim arttı: 4 asker öldürüldü

Pakistan’da bir intihar bombacısı, Pakistan Talibanı’ndan üst düzey bir komutanın ölümünün ardından 4 Pakistan askerini öldürdü
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 12:00
Pakistan güvenlik güçleri dün sınır kenti Ketta'da Aşure kutlamalarının yıldönümünde (AFP)

Önde gelen bir Taliban komutanının ölmesinden birkaç saat sonra düzenlenen intihar saldırısında  dört Pakistan askerini öldü. Olay, İslamabad ile Pakistan Talibanı (TTP) arasındaki kırılgan ateşkesi tehlikeye attı.  Pakistan ordusu tarafından yapılan açıklamada, gece boyunca Afgan sınırına yakın Kuzey Veziristan bölgesinde askeri konvoyun hedef alındığı aktarıldı.

İntihar saldırısı, önceki gün Afganistan'ın Paktika ilinde önde gelen Pakistan Talibanı’nın üst düzey komutanının yol kenarına yerleştirilen bir bombayla öldürülmesinden saatler sonra gerçekleşti. Yetkililer, intihar saldırısının doğrulandığını ve ordunun genç bir çocuk olan intihar bombacısının kimliğini belirlemek için soruşturma başlattığını söyledi. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı, ancak Taliban daha önce güvenlik güçlerini hedef alan intihar saldırıları düzenlemişti. Pakistan istihbarat teşkilatına bağlı olduğuna inanılan Afgan Taliban hareketinin Hakkani ağının aracılık ettiği barış görüşmelerini sürdürmek için İslamabad ve militanlar arasındaki kırılgan ateşkes hala sürüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen Pakistan Talibanı'ndan bir kaynak, Ömer Halid Horasani olarak bilinen Abdul Vali Mohmand ve diğer 2 komutanın  Afganistan'daki Veziristan sınırındaki Paktita eyaletinde arabalarını "hedefleyen" bir patlamada öldüğünü söyledi.

Kaynak, arabaya ulaştıklarında yangının devam ettiğini ve patlamanın o an henüz belli olmadığına değinerek, Abdul Vali’nin Pakistan Talibanı  lideri Nur Vali Mehsud  ile yaptığı görüşmeden döndüğünü ifade etti. TTP, hareketin "önde gelen bir liderinin" öldürülmesiyle ilgili yakında bir duyuru yayınlanacağını açıkladı, ancak TTP’den bir kaynak patlamanın Ömer Halid Horasani’yi hedef aldığını bildirdi. Son gelişme, Afganistan Talibanı'nın aracılık ettiği barış görüşmelerinin ilerlediği bir zamanda Haziran ayında Pakistan Talibanı ile İslamabad hükümeti arasında varılan kırılgan ateşkesi tehlikeye atabilir. Taliban'ın Ağustos 2021'de Kabil'i ele geçirmesinden bu yana Pakistan güvenlik güçlerine yönelik saldırıların sınır bölgelerinde arttı.

Kabile bölgelerinde intihar saldırıları sıklaştı. 4 Temmuz'da bir intihar bombacısının güvenlik güçlerinin bulunduğu bir konvoya saldırmasıyla en az 10 güvenlik görevlisi yaralandı. Pakistanlı terör grupları ve El Kaide ile yakından ilişkili.  Geçtiğimiz dönemlerde Pakistan şehirlerine ve güvenlik güçlerine ortak terörist saldırılar düzenlendi. Pakistan güvenlik güçlerinin yoğun bir şekilde konuşlandırıldığı Kuzey Veziristan'ın Mir Ali bölgesinde gerçekleşen son intihar saldırısında bir askeri konvoy hedef alındı. Pakistan ordusu, tekrarlanan askeri operasyonların ardından, 2014 yılında Kuzey Veziristan'ı Afganistan'a kaçan terörist gruplardan arındırdı. Bu bağlamda Pakistan makamları, ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen silahlı kuvvetler hakkında bir bölüm yayınladıktan sonra önde gelen bir TV haber kanalını kesti. Eski Başbakan İmran Han'a yakın görülen Pakistan'ın Ari News kanalının yönetimi, Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Kurumu'nun (PEMRA) dün geç saatlerde kanalın yayınını kestiğini söyledi. Kanal, önceki gün Han'ın danışmanlarından birinin iktidar partisinin orduya karşı bir karalama kampanyasının arkasında olduğunu söylediği bir klip yayınladı. Haberde ayrıca, ordu subaylarının üst komutanlıklarından gelen "yasadışı ve anayasaya aykırı emirlere" uymamaları gerektiği de ima edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya