Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta Şiiler Aşura gününü andı

Irak’ta Şiiler Aşura gününü andı

Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Şii konvoylarını hedef alan intihar saldırısı engellendi.
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 09:30
Kerbela’daki anmalara katılım yüksek oldu. (AFP)

Irak güçleri dün, başkent Bağdat’ın 57 kilometre kuzeydoğusundaki Diyala’da düzenlenen Aşura günü anma töreni sırasında patlayıcı kemer takmış bir intihar bombacısının Hüseyniye alaylarını ve askeri karargahı hedef alma girişimine engel oldu.

Irak Ortak Harekat Komutanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Hücresi’nin basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Savunma Bakanlığı’nın Irak ordusu ve El-Baki İmamlar Tugayı’ndan ortak güçleri, Mikdadiye ilçesinin doğusundaki Mayah kavşağında Hüseyniye alayları ve askeri karargahı hedef alan, patlayıcı kemer takmış bir intihar bombacısının saldırısını engelledi.”

Açıklamada ayrıca Irak güçlerinin intihar bombacısını kuşattığı ancak canlı bombanın kendisini havaya uçurduğu belirtildi. Askerler arasında herhangi bir can kaybı yaşanmadığı bilgisi paylaşıldı.

Irak makamları, ülke içinden ve dışından yüz binlerce ziyaretçinin, Aşura etkinliklerinde ziyaret edilmesi temel olan Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in türbesinin bulunduğu Kerbela şehrine akın ettiği Aşura anmalaında ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için ordu helikopterlerinin desteğiyle binlerce asker, polis, güvenlik gücü, terörle mücadele ve çevik kuvvet polisi ve istihbarat servislerini görevlendirmişti.

Şiiler, İmam Hüseyin’in Hicri 61 yılında (MS 680) Muharrem ayının 10’uncu günü, Emevi Halifesi Yezid’in askerleri tarafından Kerbela’daki savaş sırasında öldürülmesini birçok ülkede düzenlenen anma törenleri ile anıyor. Söz konusu anma törenlerinin en büyük Kerbela’da düzenleniyor. Irak’ın merkezinde bulunan İmam Hüseyin ve Abbas’ın türbeleri bölgesinde, pazartesi gecesinden bu yana altın kubbeli binayı çevreleyen alanda yüz binlerce kişi bir araya geldi.

Salı sabahı, siyahlar içinde bazı ziyaretçiler İmam Hüseyin’in türbesi içerisinde yerde otururken diğerleri kavurucu güneşin altında dışarıda bekledi.

Bu yılki Aşura anmaları, Irak’ın boğucu bir siyasi krizden geçtiği bir döneme denk geldi. AFP’nin aktardığına göre Abbas Türbesi’nde çalışan 50 yaşındaki Yusuf Kazım el-Ardavi, “Şii evi bölünmüş durumda. Bu da sokağı ekonomi ve iş açısından etkiledi. Bunu Şii politikacılardan hiç beklemiyorduk” ifadelerini kullandı.

Anmalar için ülkenin güneydeki Nasiriye’den gelen 25 yaşındaki Hüseyin Samir, “Siyasi koşullar çok zor. Zulme ve politikacılara karşı duran İmam Hüseyin’den bir ders almayı umuyoruz. Halkın tamamının ayağa kalkması gerekiyor. 2022 yılındayız ve elektriğimiz yok” ifadelerini kullandı. 

Sadr hareketi, Koordinasyon Çerçevesi başbakan adayını protesto etmek için temmuz ayının sonunda oturma eylemi başlattı. Sadr daha sonra parlamentonun feshedilmesini ve erken seçim yapılmasını talep ederken, muhalifleri Irak parlamentosunun oturumlara geri dönmesini ve oturma eylemine son verilmesini şart koştu.

Yüzlerce Sadr yanlısı salı günü şafak vakti, Muharrem Ayı’nın 10’uncu günü başkent Bağdat’ta yayalara kapatılan Tahrir Meydanı’na akın etti. Bazıları, Irak Parlamentosu’nun bulunduğu bölgedeki oturma eylemine dönmeden önce kana bulanmış beyaz kefen giydi


Editörün Seçimi

Multimedya