Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Süt, yumurta ve meyve fiyatlarını yükseldiği Mısır’da enflasyonda yükseliş devam ediyor

Süt, yumurta ve meyve fiyatlarını yükseldiği Mısır’da enflasyonda yükseliş devam ediyor

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 13:15
Mısır’da bir meyve pazarında çocuğunu taşıyan bir kadın (Arşiv-Reuters)

Mısır Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın bugün yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz Temmuz ayında enflasyon oranı, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle yüzde 13,6'ya yükseldi. Bu oran geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 13,2'ydi.

Ajans'ın verileri, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında enflasyonun bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1'e kıyasla yüzde 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans mevcut enflasyon oranını, tahıl ve ekmek fiyatlarındaki yüzde 1, süt ve yumurta fiyatlarındaki yüzde 5,2, meyve fiyatlarındaki yüzde 2,5, özel ulaşım harcamaları grubundaki yüzde 6,4 ve ulaştırma hizmetleri grubundaki yüzde 9'luk artışa bağladı.

Dünyanın en büyük buğday ithalatçılarından biri olan Mısır, Ukrayna'daki savaş nedeniyle buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından ciddi şekilde etkileniyor. Rus ve Ukraynalı turistler ülkeye gelen toplam turist sayısının yaklaşık üçte birini temsil ettiğinden, savaşın Mısır’da turizm sektörü üzerindeki etkisi de oldukça büyük.


Editörün Seçimi

Multimedya