Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ve Rusya, Fas sınırı yakınında ortak askeri tatbikat düzenleyecek

Cezayir ve Rusya, Fas sınırı yakınında ortak askeri tatbikat düzenleyecek

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 10:15
Geçen yıl Rusya Kafkas bölgesini ziyaret eden Cezayir askeri heyeti (Mena Defense web sitesi)

Rusya ordusu, önümüzdeki kasım ayında, Cezayir silahlı kuvvetleriyle ortak askeri tatbikat düzenleneceğini duyurdu. Bazı gözlemciler, söz konusu tatbikatın, İsrail’in katılımıyla haziran ayında Fas’ta gerçekleştirilen ‘Afrika Aslanı 2022’ tatbikatına yanıt olarak düzenleneceğini belirtti. Cezayir bahsi geçen tatbikatı, ulusal çıkarlarını hedef aldığı gerekçesiyle kınamıştı.  

Rus Güney Askeri Bölgesi’nden yapılan açıklamada, kasım ayında gerçekleşmesi planlanan ‘Çöl Kalkanı 2022’ adlı Rus-Cezayir ortak terörle mücadele tatbikatlarının, Cezayir’in ‘sahra bölgesinde’ gerçekleştirileceği kaydedildi. Rus TASS haber ajansı, söz konusu tatbikatın, Fas sınırına yakın Beşar ilinde yer alan (güneybatı) Hamakvir üssünde gerçekleştirileceğini aktardı. Gözlemciler, tatbikatın yer seçiminin Cezayir açısından siyasi ve stratejik bir önem taşıdığını değerlendirdi. Her iki ülke ordusundan toplamda 160 askerin ‘Çöl Kalkanı 2022’ askeri tatbikatına katılması bekleniyor. Tatbikatın, “Sahra bölgesindeki yasadışı silahlı grupları aramak, tespit etmek ve yok etmek için taktik hamlelerden ibaret olacağı ‘’belirtildi. Rusya ve Cezayir orduları, Ekim 2021 tarihinde 200 askerin katılımıyla Kuzey Osetya'da benzer bir askeri tatbikat gerçekleştirmişti.   

Cezayir'in savunma içerikli özel haber sitesi ‘Mena Defense’, Cezayirli ve Rus paraşütçüler tarafından yürütülecek tatbikatların ‘terörle mücadele taktiklerine yoğunlaşacağını’ kaydetti. Cezayirli savunma uzmanı Ekrem Harif, tatbikatın ilk olarak Cezayir askeri heyetinin Kuzey Osetya tatbikatlarını görüşmek üzere Temmuz 2021'de Kafkasya'yı ziyaret ettiği sırada planlandığını aktardı. Rus Güney Askeri Bölgesi’nden daha önce yapılan bir açıklamada, “Cezayir’deki tatbikatlarla ilgili ilk planlama toplantısı, nisan ayında, Rus-Cezayir ortak terörle mücadele tatbikatlarına hazırlanmak için Rusya’nın Vladikavkaz kentinde düzenlendi” denilmişti.  

Cezayir’den söz konusu tatbikatla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Rusya-Cezayir askeri ortaklığını takip eden bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Rusya'nın Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Shugaev 25 Mart’ta Cezayir’i ziyaret etti ve Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Şangariha ile söz konusu tatbikatın yapılması için anlaştı. Bu toplantıda tatbikatın hedefleri ve kapsamları belirlendi” ifadelerini kullandı.  


Editörün Seçimi

Multimedya