Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İklim krizi nedeniyle işini bırakan pilot konuştu

İklim krizi nedeniyle işini bırakan pilot konuştu

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 13:45
Todd Smith, havacılık sektörünün karbon ayak izi nedeniyle pilotluğu bıraktı (Safe-Landing)

The Independent'ta yer alan habere göre eski bir pilot, uçuşların iklime verdiği hasarı öğrendikten sonra havacılık sektöründen ayrılışını anlattı.

Londra'dan Todd Smith, 2018'de bir bağırsak iltihabı yüzünden geçici olarak işi bırakmadan önce üç yıl boyunca tatilcileri Avrupa'nın dört bir yanına uçurmuştu.

Bir doktor ona et yemeyi bırakmasını öğütledi ve Smith bitkisel beslenmeyi kabul etti, ardından bu değişim onu hayvancılığın çevreyi nasıl etkilediğini araştırmaya itti.

Konuya merak saran eski elektrikçi, iklim bilimini ve tüm küresel karbon salımının yüzde 2'sinden fazlasına yol açan uçak yolculuğunun karbon ayak izini araştırmaya başladı ve meslektaşlarıyla endişeleri hakkında konuşmaya çalıştı.

Alman haber sitesi DW'ye konuşan Smith şunları söyledi:

"Tüm bu adaletsizlik beni çok şaşırttı. Özellikle de bu salımların yarısına nüfusun sadece yüzde 1'inin sebep olması. O dönem tüm bu berbat yorumların hedefinde Greta Thunberg vardı. Bence sektör onu gerçekten tehdit olarak görüyordu. Sözlerini icraata döküyordu."Smith ayrıca endişelerini paylaşan diğer havacılık çalışanlarıyla birlikte, sektör öncülerine "iklim bilimine uymaları ve tehlikeli büyümeyi reddetmeleri" için baskı yapmak adına Safe-Landing adlı bir örgüt kurdu.

Smith, "Kalan karbon bütçemizle, hava trafiğini geçmişte yaptığımız gibi 15 yılda bir ikiye katlamaya devam edemeyiz. Sektörde uzun vadeli bir gelecek sağlamayı hedefliyorsak havacılık çalışanlarının daha az uçmamız gerektiğini anlamalarını sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya