Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı’dan ‘ulusal ekonomiyi sabote etmekten’ sorumlu olanların hesap vermesi çağrısı

Tunus Cumhurbaşkanı’dan ‘ulusal ekonomiyi sabote etmekten’ sorumlu olanların hesap vermesi çağrısı

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 12:00
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said. (DPA)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said dün Kartaca Sarayı’nda İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin, Maliye Bakanı Maliye Bakanı Siham Nemsiyye ve Gümrük Genel Müdürü Nejat el-Cevadi ile bir araya geldi.

Toplantıda başta gümrük suçları ve bunlara bir an önce son verilmesi gerekmesi olmak üzere birçok önemli konu ele alındı. Tunus resmi haber ajansı TAP’a göre Cumhurbaşkanı, birkaç limandaki ihlaller halen devam etmesi sebebiyle istisnasız tüm yolsuzluk eylemleri için davaların açılması gerektiğini vurguladı. Bu suçların, ulusal ekonominin sabote edilmesi, halkın ve devletin haklarının gaspı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Said’in toplantıda gündeme getirdiği en önemli konular arasında bir kaçakçı ağının yaklaşık 700 konteyneri kaçırmasına yönelik bir dosyaları vardı. Milli ekonomiyi kemiren bu kişilerin dosyaları kadar tehlikeli olan banka ile ilgili dosyaların da açılıp yargıya aktarılması uzun zaman aldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin, Maliye Bakanı Maliye Bakanı Siham Nemsiyye karayolu taşıma sistemi kapsamında askıda kalan, ekonomi ve mali yargı yönetiminin yanı sıra Bizerte Asliye Mahkemesi tarafından cezai soruşturmalara tabi olan konteynerlerin dosya takibi kapsamında Bizerte ticari limanını ziyaret etti. Kendilerine, Gümrük Genel Müdür, Ulusal Muhafız Komutanı eşlik etti. Mevcut arama çalışmalarının konusu olan 23 konteyner ve söz konusu limanda ciddi kaçakçılık şüphesine konu olan 650 konteyner hakkında arama ve teftiş işlemlerinin tamamlanmasındaki gecikmeye neden olan zorluklar hakkında bilgi alındı.

Bu bağlamda söz konusu konteynerlerin açılmaya devam edilmesi, gerekli incelemelerin yapılması ve bunlarla ilgili ihlallerin gündeme getirilmesi ve araştırmaların sürdürülmesine yönelik prosedürlerin hızlandırılması amacıyla bir çalışma toplantısı düzenlendi. Ülke ekonomisinin ve kamu parasının korunmasının önemini vurgulanırken, ihlaller yapanların ve bunları örtbas edenlerin takibinin yapıldığı ve hukukun her şeyin üstünde olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Said Kartaca Saray’ında Başbakan Necla Budin Ramazan’ı da kabul etti. Toplantı, özellikle okula dönüşe hazırlık, okul ve üniversite alanlarının hazırlanması olmak üzere çeşitli sektörlerde hükümet çalışmalarının ilerlemesiyle ilgili konuları görüşmeye odaklandı. Bu bağlamda, ‘mevcut aşama, yönetim ile vatandaşlar arasında güven inşa etme aşaması olduğu için ve devletin yardım elinin olmamasından şikayet edenlerin bile devletin çabalarını desteklemek için katkıda bulunmalarının sonucunun farkında oldukları için vatandaşların bu çalışmaya dahil edilmesi imkanını’ vurguladılar.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Kays Said ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasına göre görüşmede başta ekonomi olmak üzere Tunus-Fransız ilişkileri ve iki ülke arasındaki işbirliği gibi birçok önemli konuya değinildi.

Bu görüşme sırasında iki Cumhurbaşkanı devletlerarası birçok konuyu, zorluklarla mücadele yolları ve ancak tüm insanlığı bir araya getiren yeni yaklaşımlarla üstünden gelinebilecek yeni durumlara karşı mücadele yollarını ele aldılar.


Editörün Seçimi

Multimedya