Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Binlerce Afgan’a ABD vatandaşlığının önünü açan tasarı Kongre'ye sunuldu

Binlerce Afgan’a ABD vatandaşlığının önünü açan tasarı Kongre'ye sunuldu

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 15:15
Tasarı, ABD hükümeti için çalışan Afganlar için özel göçmen vizelerinin uygunluğunu genişletecek (Arşiv-Reuters)

ABD Kongresi'nin her iki kanadındaki Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri dün, geçici göçmen statüsüyle ABD'ye getirilen binlerce Afgan'a ABD vatandaşlığı vermenin bir yolunu bulmak için bir yasa tasarısının sunulduğunu duyurdu.

Tasarı, Afganistan’da ABD hükümeti için çalışan Özel Kuvvetler ve Hava Kuvvetleri üyesi Afganların yanı sıra ABD kuvvetlerinin yanında savaşan ve özel terörle mücadele ekiplerinde görev yapan kadınlara özel göçmen vizelerinin verilmesini de kapsıyor.

Tasarının son hali, ABD güçlerinin nihai olarak Afganistan’dan geri çekilmesinin birinci yıldönümünün yanı sıra ABD’nin en uzun savaşını sona erdiren ve Taliban'ın Kabil'i ele geçirdiğin kaotik tahliyeden günler önce sunuldu.

Cumhuriyetçi Peter Mayer ve Demokrat Earl Blumenauer tarafından tasarıya dair yapılan açıklamada, “ABD'nin Afganistan'daki misyonunu desteklemek için hayatlarını gönüllü olarak riske atanlara güvenli ve yasal bir sığınak sağlama taahhüdümüzü sürdürmeliyiz” ifadeleri kullanıldı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kongre yetkilisi, tasarının büyük olasılıkla göçmenlik karşıtı Cumhuriyetçilerin "direnişi" ile karşılaşacağını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya