Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, Cezayir’e ziyaretinde yasadışı göç ve “Ulusal Hafızanın Yaralarını Sarma” konusunu tartışacak

Macron, Cezayir’e ziyaretinde yasadışı göç ve “Ulusal Hafızanın Yaralarını Sarma” konusunu tartışacak

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 13:00
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 6 Aralık 2017’de Başbakan Ahmed Uyahya ile görüşmesinden bir arşiv fotoğrafı (Getty)

Cezayir merkezli TSA, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 25 Ağustos’ta Cezayir’i ziyaret edeceğini aktardı. Gazete, iki ülkenin tam olarak normalleşmesini engelleyen sömürge tarihi sebebiyle ilişkilerin inişli çıkışlı olduğu bir dönemdeki bu ziyaretin amacının başta Ulusal Hafıza Yaralarını Sarma”, yasadışı göçün yanı sıra karşılıklı ticaret olmak üzere Cezayir yönetimiyle yaşanan sorunların ele alınacağını aktardı.

Cezayir merkezli TSA haber sitesi, Macron’un beklenen ziyaretinin bir gün süreceğini, “İkili ilişkilere sıcaklığın geri döndüğünü teyit etmeye odaklanacağını” aktardı. TSA’ya göre, Macron ziyaretinde ihtilaflı birçok konuyu ele alacak. Söz konusu konular arasında, yasadışı göç ve iki ülke arasında 1968’de imzalanan ve Cezayir’in gözden geçirilmesi için çağrıda bulunduğu anlaşmanın yanı sıra, Cezayir’in Fransa'dan resmi bir özür ve sömürgecilik suçları için tazminat ödeme konusundaki ısrarı ve Fransa’nın inatla bundan kaçınması gölgesinde, iki ülke arasında ciddi bir tartışma olarak bilinen “Ulusal Hafızanın Yaralarını Sarma” konusu da yer alıyor.

TSA, Fransa Cumhurbaşkanının ziyaretini özel haber olarak aktarırken iki ülke yetkilileri resmi bir açıklama yapmadı.

Cezayir’in bağımsızlığının 60’ıncı yıldönümü kutlamalarında 5 Temmuz’da, Cezayirli mevkidaşına bir tebrik mesajı gönderen Macron iki ülkenin egemenliğine güven ve karşılıklı saygı temelinde, yeniden inşa etmek üzere yakında Cezayir’i ziyaret etme davetini gerçekleştirmeyi heyecanla beklediğini söylemişti. Macron, “Bu çabayı sağlam temeller üzerinde desteklemek için bundan sonra çalışmalara başlayacağımızı umuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Nisan ayının sonunda, Abdulmecid Tebbun, Fransa Cumhurbaşkanı’nı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti. Macron daha önce Cezayir’i iki kez ziyaret etmişti. Bunlardan ilki Şubat 2017’de Macron’un cumhurbaşkanı adayı olduğu zamanda ve ikincisi aynı yılın sonunda Cumhurbaşkanı görevine geldiğinde gerçekleşmişti.

Cezayir’deki gözlemcilere göre, yaklaşan ziyaretle iki cumhurbaşkanı, ilişkilerin geçen yıl yaşadığı şiddetli gerginliğe son vermeye çalışacak. Söz konusu gerginlik, Macron’un Fransa’daki Cezayirli öğrencilere verdiği röportajda, Cezayir rejimini “askeri, taşlaşmış ve bitkin” olarak nitelendirdiği konuşması sonucunda meydana gelmişti. Le Monde gazetesinin haberine göre, Macron yaptığı açıklamalarda Tebbun’un “ordunun rehinesinden başka bir şey olmadığını” belirtmiş ayrıca “Cezayir 1962’den önce yoktu sadece bir Türk (Osmanlı İmparatorluğu) kolonisiydi. Ayrıca Cezayir ordusu, Cezayirli gençlerin zihnine Fransa’ya karşı nefret tohumları ekmeye çalışırken, halkın zihnine Fransa’yı şeytani bir imge ile yerleştirdi” demişti. Bu açıklamaların ardından, Cezayir, Paris’teki büyükelçisini geri çağırmış ve Mali’de cihatçılara karşı bazı görevler yürüten Fransız askeri uçaklarına Cezayir hava sahasını kapatmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya