Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’dan hapishanedeki mahkûmlara Ukrayna’da savaş teklifi

Rusya’dan hapishanedeki mahkûmlara Ukrayna’da savaş teklifi

Cinayet ve uyuşturucu satmaktan tutuklu olanlara Ukrayna’da savaşmaları karşılığında özgürlük ve para teklifli yapıldı.
Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 16:15
Ukrayna’daki Rus askeri (AFP)

Moskova'nın Ukrayna'daki Rus güçlerinin saflarında savaşmak için bir dizi mahkuma serbest bırakılma ve para ödülü vaadi verdiği ortaya çıktı.

CNN, bir ay süren araştırmaları sırasında, Ukrayna'daki Rus savaşında, katillerden uyuşturucu satıcılarına kadar Rusya'daki onlarca hapishaneden yüzlerce tutuklunun silah altına alındığına dair çok sayıda aktivist ve mahkumun akrabalarıyla görüştü.

Rusya'da casusluk yapmaktan tutuklanan eski denizci Paul Whelan’ın kardeşi David Whelan geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, 10 mahkumun Ukrayna'da ön saflarda savaşmak için Mordovya'daki IK-17 Hapishanesi’nden ayrıldığını duyduğunu söyledi.

Uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen bir mahkum, Rusya cezaevlerinde yaygın olarak kullanılan cep telefonuyla, kaldığı hücrede CNN'e konuşarak hapishanedeki bazı arkadaşlarına yapılan teklifin detaylarını anlattı.


Mahkum açıklamasında şunları söyledi:

“Teklif cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymiş birçok kişiye yapıldı. Ancak tecavüzcülere, pedofillere, aşırılık yanlılarına veya teröristlere yapılmadı. Teklifte özgürlük ve aylık 100 bin ila 200 bin ruble maaş sözü verildi. Rusya'nın güneyindeki Rostov bölgesinde iki hafta boyunca savaş eğitimi alacakları söylendi. Dolayısıyla herhangi bir askeri deneyime sahip olmaları gerekmiyor.”

Mahkum, teklifin kendisine yapılması halinde kabul edeceğini, bir an önce hapishaneden çıkmak ve çocuklarını görmek istediğini dile getirdi.

Mahkûmlardan birinin eşi ise kocasının Rus yanlısı ayrılıkçı Luhansk bölgesinde savaşmak için askere alındıktan sonra yaralandığını ve tedavi gördüğü hastaneden arayıp durumu kendisine anlattığını söyledi.

Kadın açıklamasında, kocasının kendisine savaş katılan 10 mahkumdan yalnızca üçünün hayatta kaldığını söylediğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya