Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan teslimatın gecikmesini gerekçe göstererek Ukrayna'nın tahıl sevkiyatını iptal etti

Lübnan teslimatın gecikmesini gerekçe göstererek Ukrayna'nın tahıl sevkiyatını iptal etti

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 14:00
Boğaz'da Ukrayna tahıllarını taşıyan Sierra Leone bandıralı kargo gemisi Razoni Lübnan yolunda (Reuters)

Rusya'nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonucunda Ukrayna'da mahsur kalan tonlarca tahıl Türkiye'nin öncülüğünde tahıl koridoru ile yeniden sevkiyata çıktı. Ukrayna'dan yola çıkan ilk tahıl yüklü gemi Razoni Lübnan'a ulaştı. Ancak Lübnan makamları teslimatın 5 aydan fazla gecikmesini gerekçe göstererek sevkiyatı kabul etmediğini açıkladı.

Ukrayna'nın Beyrut'taki büyükelçiliğine göre, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna tarafından gönderilen ilk tahıl sevkiyatının satışına ilişkin sözleşme, teslimatındaki gecikme nedeniyle iptal edildi.

Sierra Leone bandrollü gemi Razoni, 26 bin ton mısır ile 1 Ağustos'ta Karadeniz'deki Ukrayna'nın Odessa limanından ayrıldı. Ukrayna büyükelçiliği dün akşam yaptığı bir açıklamada, sevkiyatın teslimatındaki beş aylık gecikmenin “alıcıyı ve satıcıyı siparişi iptal etmeye zorladığını” söyledi.

Razoni geçen hafta İstanbul'da Türk ve Rus uzmanlar tarafından denetlendi. Deniz trafiği izleme verilerine göre, şu anda Razoni Türkiye'nin güneyindeki Mersin'de park halinde.

22 Temmuz'da Rusya ve Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler sponsorluğunda, savaşa rağmen Ukrayna tahılının ve Batı yaptırımlarına rağmen Rus tarım ürünlerinin ihracatına izin veren anlaşmalar imzaladı.

Türkiye Savunma Bakanlığı'na göre, mısır taşıyan üç gemi Cuma günü İrlanda, İngiltere ve Türkiye'ye gitmek üzere Ukrayna limanlarından ayrıldı. Pazartesi günü, ilk gemi Türkiye'deki nihai varış noktasına ulaştı. Ukraynalı yetkililer, anlaşmanın imzalanmasından bu yana sekiz geminin Ukrayna limanlarından ayrıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya