Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Başkanlık Konseyi, Şebve’deki çatışmanın soruşturulması için komite kurdu

Yemen Başkanlık Konseyi, Şebve’deki çatışmanın soruşturulması için komite kurdu

Komite, çatışmanın sorumlularının adalete teslim edilmesini ve çatışmanın bir daha yaşanmamasını sağlamak istiyor
Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 09:30
Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el- Alimi (SABA)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el- Alimi, Şebve vilayetinin merkezi olan Atak’ta güvenlik ve askeri güçler arasında çıkan silahlı çatışmayı araştırmak için bir komite kurulduğunu açıkladı. Komite, uygun önlemlerin alınması için harekete geçti.

Alimi, yaptığı açıklamada komitenin bir daha çatışma yaşanmaması, bölgedeki huzursuzluğa son verilmesi, çatışmadan sorumlu olan kişilerin adalete teslim edilmesi için kurulduğunu belirtti. Savunma Bakanı başkanlığında oluşturulan komite, İçişleri Bakanı ve Askeri Güvenlik Konseyi’nin 5 üyesi ile çatışmanın neden yaşandığını araştıracak ve uygun tedbirler alacak. Komite, çalışmalarını Başkanlık Konseyi’ne sunacak.

Alimi, yaşanan olayların ‘Başkanlık Konseyi ile sağlanan uzlaşı atmosferinden uzaklaştırarak ülkeyi çatışmaya sürüklediğini’ belirtti. Alimi, kendisinin ve Başkanlık Konseyi üyelerinin daha fazla bilgi edinmek ve yaşananların bir daha gerçekleşmemesi için toplantı düzenlediğini ve gerekli önlemleri aldığını ifade etti.

Başkanlık Konseyi Başkanı şu açıklamada bulundu:

“Bugün, Başkanlık Konseyi Başkanı olarak İran destekli Husi milislerine karşı koymanın, güvenlik ve askeri güçler arasında çıkan çatışmanın sorumluluğunu taşıyorum. Eylül 2014’te Husi milislerinin Sana’yı ele geçirmesinden bu yana ülkemizin yaşadığı tahribattan İran destekli Husi milisleri sorumludur.”

Alimi, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen devletinin yeniden kurulması için gösterdiği çabaların ve Husi milislerinden temizlenmiş bölgelerde barışın ve güvenliğin sağlanması için Başkanlık Konseyi’nin rolünün önemini vurguladı.

Alimi, ülkedeki tarafların herhangi bir şekilde dışarıda bırakılmaması ve ülkede birliğin sağlanması için çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada güvenlik ve askeri güçler arasında çıkan çatışmanın İran’a ve İran destekli Husi milislerine fayda sağladığı belirtildi. Alimi, “Silahlarımızın tüm Yemen halkının ortak düşmanından başkasına yöneltilmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Alimi, konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“Savunma ve içişleri bakanlıklarının sorumluluğu altındaki tüm askeri ve güvenlik birimlerinin birleştirilmesi için Başkanlık Konseyi olarak İstişare ve Uzlaşı Komisyonu ve Askeri Güvenlik Konseyi ile çalışacağız. Başkanlık Konseyi’nin hedeflere ulaşmasının en iyi yolu budur. Sizlere söz verdiğimiz gibi bu olaydaki ve diğer olaylardaki gelişmelerden sürekli olarak sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.”


Editörün Seçimi

Multimedya