Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uydu görüntüleri ortaya koydu: Kırım’daki hava üssü saldırısında Rus savaş uçakları imha edildi

Uydu görüntüleri ortaya koydu: Kırım’daki hava üssü saldırısında Rus savaş uçakları imha edildi

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 12:15
Planet Labs şirketi tarafından çekilen uydu görüntüsü Rus savaş uçaklarındaki hasarı gösteriyor (AP)

ABD merkezli Planet Labs tarafından paylaşılan uydu görüntülerinde, Kırım’da bulunan Saki Hava Üssü’ne Salı günü yapılan saldırıda Rusya’ya ait en az 8 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği görüldü.

The Guardian gazetesinin haberine göre, uydu görüntüleri saldırıdan 4 saat önce ve hemen sonrasında Saki Hava Üssü’ndeki durumu gösteriyor.

Buna göre, Moskova’nın hiçbir uçağının hasar görmediği iddiasının aksine, son saldırıda en az 8 Rus savaş uçağı hasar gördü veya imha edildi.

Saldırıdan birkaç saat önce çekilen uydu görüntüsü (AP)

Planet Labs'tan alınan görüntüler, askeri uçakların kömürleşmiş kalıntılarının yanı sıra geniş yanmış alanları ve piste verilen hasarı gösteriyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, dün saldırıda en az 9 Rus uçağının imha edildiğini bildirdi, ancak saldırının sorumluluğunu alenen üstlenmedi.


Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov Kopenhag’da düzenlediği basın toplantısında, patlamaların Rus askerlerinin sigara içmesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Reznikov, “Sanırım üsteki Rus askerleri çok basit bir kural olan, ‘Tehlikeli yerlerde sigara içmeyin’ kuralına uymadılar” dedi.

Rusya, olayda bir kişinin öldüğünü, 14 kişinin yaralandığını ve yakınlardaki bazı evlerin hasar gördüğünü bildirdi.

Saldırıdan sonra çekilen uydu görüntüsü (AP)

Ancak Rusya Savunma Bakanlığı, patlamaların havacılık cephaneliğindeki birkaç mühimmatın patlaması sonucu yaşandığını ileri sürdü.

The Guardian’a konuşan bazı uzmanlar, uydu görüntülerine göre ortada bir saldırı olduğunu ve bunun Kiev tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.


İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise, Ukrayna’nın topraklarını savunma hakkını hatırlatarak, hava üssünün Ukrayna silahlı kuvvetleri için meşru bir hedef olduğunu savundu.


Editörün Seçimi

Multimedya