Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy: Rusya, Zaporijya tesisindeki radyasyon tehlikesini gizleyerek dünyayı yanıltıyor

Zelenskiy: Rusya, Zaporijya tesisindeki radyasyon tehlikesini gizleyerek dünyayı yanıltıyor

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 13:00
Ukrayna’da Zaporijya nükleer santrali /EPA)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy bugün, Rusya’nın Zaporijya nükleer tesisindeki radyasyon tehlikesini gizleyerek dünyayı yanılttığını belirterek, dünyanın bu tehlikeden korunması gerektiğini vurguladı.

Zelenskiy açıklamasında, Zaporijya santralinin dünyanın en büyük üçüncü nükleer santrali olduğunu ve Rusya’nın, bu konunun ciddiyetini bilmesine rağmen santrali bombaladığına dikkati çekerek,  Rus bombardımanının nükleer radyasyonun hava yoluyla Avrupa'ya yayılmasına neden olmaya başladığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “Ukrayna'nın Zaporijya istasyonunu bombalaması, sonuçları Çernobil kazasının ötesine geçen bir felakete yol açabilecek bir terör eylemi” açıklamasında bulundu.


Zaporijya'daki Rus yanlısı yetkililer, "Hava savunmamız, nükleer santrali hedef alan füzeler ve insansız hava araçlarıyla Ukrayna saldırısını püskürttü" açıklamasında bulundu.

DPA’nın haberine göre, G7 dışişleri bakanları Rusya'nın kısa süre önce bombalanan Ukrayna nükleer santrali Zaporijya'yı gecikmeden Ukrayna'nın kontrolüne vermesini talep etti. Almanya Dışişleri Bakanlığı dün G7 grubu bakanlarının Ukrayna’daki tüm nükleer tesislere güvenli ve engelsiz bir şekilde erişebilmeleri ve bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle doğrudan ve müdahale olmaksızın ilişki kurabilmeleri gerektiğini vurguladıklarını duyurdu.


Bildiride, ‘Rusya'nın nükleer santral üzerindeki egemenliğine devam etmesinin bölgeyi tehdit ettiği’ kaydedildi.


Bakanlar ayrıca, taleplerinin, Ukrayna'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki diğer tüm nükleer teknoloji tesisleriyle de ilgili olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya