Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Muhalif gruplar, SDG’nin Halep’nin kuzeyine ‘sızma girişiminin’ engellendiğini duyurdu

Muhalif gruplar, SDG’nin Halep’nin kuzeyine ‘sızma girişiminin’ engellendiğini duyurdu

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 10:00

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarının bir Rus askeri araca ateş açmasının ardından Halep’in kuzeydoğu kırsalındaki Menbiç kenti yakınlarında, Suriye rejim güçleri ve SDG arasında aralıklı çatışmalar yaşandı, Suriyeli muhalif gruplar, bölgelerine sızma girişiminde bulunan SDG unsurlarının saflarında ölü ve yaralılar olduğunu bildirdi.

Muhalif gruplardan bir askeri kaynak şu açıklamada bulundu:

“Suriye Milli Ordusu grupları, SDG’nin dün sabah Halep’in kuzey kırsalındaki Afrin kenti yakınlarındaki Enab bölgesindeki noktalara sızma girişimini engelledi. SDG’nin hedef alınan yedi unsuru arasında ölüler ve yaralılar var. Bunun ardından muhalif gruplar Türk güçlerinin katılımıyla, Halep’in kuzeybatısındaki Tel Rıfat, Ebin ve El-Ukeybe bölgelerindeki SDG’ye ait mevzileri yoğun bir şekilde topçu ateşi ve roketlerle bombaladı. SDG son zamanlarda Halep’in kuzeyinde, Türkiye’nin iki operasyon bölgesi olan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nda muhalif gruplar ve Türk güçlerinin kontrolündeki bölgelere yönelik askeri gerginliği artırdı. Bu durum, muhaliflerin mevzileri ve Türk kontrol noktalarının yanı sıra sivil yerleşim yerlerini bombalamasının ve can kayıplarının yaşanmasının ardından, Suriye Milli Ordusu gruplarında en üst seviyede alarm verilmesine yol açtı. Ayrıca Halep’in kuzey ve kuzeydoğusundaki El-Bab, Er-Rai ve Afrin’deki üslerde konuşlu Türk güçleri ateş açılan noktalara misillemede bulundu. Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) katılımıyla sınırlı bir askeri operasyon düzenlenmesi ihtimal dışı değil.”

Dikkat çekici bir diğer gelişmede, Halep’in kuzeydoğusundaki Menbiç kentinin 25 kilometre batısındaki Et-Tahiye bölgesi, Suriye rejim güçleri ile SDG arasında meydana gelen aralıklı çatışmalara tanık oldu. Bu çatışmalar SDG unsurlarının Suriye rejim güçlerine ve Rus güçlerine ait askeri araçlara ateş açarak Menbiç’in batısındaki Rus üslerine ulaşmalarını engellemesinin ardından yaşandı. Aktivistlerden edinilen bilgilere göre, bir grup SDG unsuru Et-Tahiye Sınır Kapısı yakınlarında Rus askerlerin kullandığı 6 araç ve Suriye rejim güçlerine ait konvoydaki bir Rus askeri aracına ateş açtı. Konvoy Menbiç kentinin batısındaki Es-Saidiyye ve El-Arime bölgelerinde bulunan Rus üslerine doğru seyir halindeydi. Rejim güçleri bu olaya misilleme olarak SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi’ne ait bir askeri mevziyi topçu ateşiyle bombaladı. Bölgede konuşlu rejim güçleri bu olayın ardından iki taraf arasında herhangi bir askeri hareketliliğin yaşanması ihtimaline karşı alarm durumuna geçti. Aktivistlere göre bu, bölgede SDG ve Suriye rejim güçleri arasında meydana gelen ilk olay olarak biliniyor.

Suriye’nin kuzeybatısında da saldırılar sürdü. Rejim güçleri ve İranlı milisler İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’ye bağlı bölgelere bombaladı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’ye bağlı El-Bare, Deyr Sünbül, Fuleyfel beldeleri ile Kensafra, Kefervaid ve El-Mevzere bölgesi çevresi 30’dan fazla ağır topçu mermisiyle hedef alındı. Saldırı sonucu üç sivil yaralandı, sivillere ait mülklerde maddi hasar meydana geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya