Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Belarus ordusu askeri havaalanı yakınında patlama olduğuna dair haberleri yalanladı

Belarus ordusu askeri havaalanı yakınında patlama olduğuna dair haberleri yalanladı

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 15:15
Askeri geçit törenine katılan bir Belarus askeri (Reuters-Arşiv)

Belarus ordusu, ülkenin güneydoğusunda Ukrayna sınırına yakın Gomel şehrindeki bir askeri havaalanı yakınında gece patlama olduğuna dair haberleri yalanladı.

AFP’nin haberine göre, Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “10 Ağustos’ta saat 23:00 civarında ekipman birimlerinden birinin kontrol çalışması sırasında bir araba motoru değiştirildikten sonra alev aldı. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı ​​ve kimse yaralanmadı” denildi.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşını izleyen Belarus merkezli bir Telegram kanalı, Gomel bölgesindeki Zyabrovka üssünde en az 8 patlama meydana geldiğini doğruladı.

Sürgündeki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya’nın danışmanı Franak Viacorka ise, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, Gomel şehrinin güneyindeki hava üssünde 8 patlama yaşandığını bildirdi.

Viacorka, “Rus savaş uçakları genellikle burada konuşlandırılıyor. Bu patlamaların Rusya ve Belarus orduları tarafından Belarus topraklarında gerçekleştirilen herhangi bir askeri tatbikatla bağlantılı olup olmadığına dair bir teyit yok” diye yazdı.

Moskova’nın önemli bir müttefiki olan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Ukrayna’ya yönelik bir saldırı için üs olarak kullanmak üzere ülkesinin topraklarını Rus ordusuna açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya