Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi dramasının en büyük yapımlarından biri olan “Cadıların Dirilişi” dizisinin çekimleri Neom’da başladı

Suudi dramasının en büyük yapımlarından biri olan “Cadıların Dirilişi” dizisinin çekimleri Neom’da başladı

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 13:15
Dizinin kahramanları Ayda el-Kusay ve Sümeyye Rıza

Neom şehri, iki cadı kabilesi arasındaki destansı mücadeleyi konu alan kurgusal Suudi dizisi Cadıların Dirilişi’nin çekimlerine tanık oluyor. Bu kabilelere iki cesur cadı, Afsar ve Daca önderlik ediyor. Bu dizi, Suudi drama tarihinin en büyük ve en pahalı üretimi olarak gösteriliyor.

MBC Group Studios, Ayda el-Kusay ve Sümeyye Rıza'nın iki ana karakteri oynadığı ve Suudi oyuncu kadrosuyla çekilen kurgusal dizi Cadıların Dirilişi’nin çekimlerine başladığını duyurdu.

Suudi Arabistan'daki MBC Stüdyoları'nın Genel Müdürü Zeynep Ebu Semh, Suudi Arabistan'dan yıldızların katılımıyla gerçekleşen bu devasa ve seçkin Suudi çalışmasının, bazıları tanınmış ve bazıları gelecek vaat eden yeni yüzleri içerdiğini söyledi.

 Ebu Semh şunları söyledi: “Dizi, gelecek vaat eden isimlerden bazılarını geleceğin yıldızlarına dönüştürecek. Drama, fantazi ve kurgu hayranı izleyicileri bölgede eşi benzeri olmayan bu çalışmayı takip etmeye davet ediyorum. Bu dizi Arap dünyamızda fantezi ve maceralarda niteliksel bir sıçrama sunuyor.”

Dizi, Suudi yazar Usame el-Müslim'in yayınlandığı dönemde en yüksek satış oranlarını elde eden kurgusal romanlarından uyarlandı. Aksiyon sahneleri Neom içinde üç yerde çekilirken, her birinde Krallık'ta kurulmuş en büyük dış mekan sahneleri stüdyosu da dahil olmak üzere bu dizi için özel olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş devasa bir stüdyo daha yer alıyor.

Dizinin olayları, eski bir çağda Arap Yarımadası'nda gerçekleşiyor. 10 bölümden oluşan dizide Ayda el-Kusay cadı Afsar rolünü oynarken Sümeyye Rıza da cadı Daca rolünü oynuyor. Dizinin yönetmenliğini ünlü yönetmenler Declan O-Dwyer ve Craig Pickles yapıyor. Yapımcı koltuğunda ise Dominic Barlow ve MBC Studios'un baş yapımcısı Zeynep Ebu Semh oturuyor.

Suudi şehri Neom sinematografik çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Neom'da medya prodüksiyon sektöründen tam lojistik destek alan ilk Suudi filmi olan “Kumlar Arasında” filmiyle bu yönde ilk adım atıldı. Bu adım medya ve yaratıcı endüstriler için dünya çapında teknolojileri, araçları ve ekipmanları ile bütünleşik ilk bölgesel merkezi kurma çabasının bir parçası olarak geldi. Ayrıca en iyi yerel yetenekleri kucaklayan modern bir altyapı geliştirmek adına uluslararası medya okulları ile bir dizi ortaklık imzalandı.


Editörün Seçimi

Multimedya