Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Araştırma: Yarasalar, her yıl on binlerce insanı virüse enfekte ediyor

Araştırma: Yarasalar, her yıl on binlerce insanı virüse enfekte ediyor

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 16:45
Yarasa grubu (Reuters)

Yeni bir çalışma, yarasalar tarafından taşınan virüslerin Güneydoğu Asya'da yılda 65 binden fazla kişiye sessizce bulaştığını doğruladı.

The Independent’ın haberine göre, ABD merkezli sivil toplum kuruluşu EcoHealth Alliance’den araştırmacılar, Güneydoğu Asya'da 26 tür yarasa tarafından insanlara bulaşan virüsleri detaylandıran bir model geliştirdi.

Bilim insanları daha sonra, her yıl kaç kişinin bu virüslerle enfekte olduğunu hesaplamak için hastalık prevalansı, demografik verileri ve risk değerlendirmelerini kullandı.

Uzmanlar, yarasalar tarafından taşınan virüslerin yılda yaklaşık 66 bin kişiye bulaştığı sonucuna vardı.


Nature dergisinde yayınlanan çalışmalarının sonucunda, “Güneydoğu Asya'da her yıl yaklaşık 66 bin kişiye yarasa kaynaklı virüs bulaştığını tahmin ediyoruz. Bu, önceki klinik çalışmalar tarafından keşfedilmedi” ifadelerine yer verildi.

Araştırmacılar ayrıca, birçok yıllık  yarasa virüsü vakasının diğer hastalıklara benzemesiyle tespit edilemediğini kaydetti.

Bu bulguları doğrulamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulurken, bilim insanları araştırmanın bu hastalıkları yayma riski yüksek alanlarda izleme ve önleme programlarının tasarlanmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya