Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Başsavcılığı, ‘yolsuzluk’ suçlamasıyla 12 yetkilinin tutuklanması talimatı verdi

Libya Başsavcılığı, ‘yolsuzluk’ suçlamasıyla 12 yetkilinin tutuklanması talimatı verdi

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 17:45
Libya Başsavcılık Müsteşar Yardımcısı Sıddık es-Sur (Başsavcılık Medya Ofisi)

Libya Başsavcılık Müsteşar Yardımcısı Sıddık es-Sur, bu yılın başından bu yana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ‘yolsuzluk davası’ ile ilgili soruşturmada iki şirket yöneticisine ek, 5 hastane müdürü ve 7 Sağlık Bakanlığı yetkilisine hapis cezası talimatı verdi.

Savcılık daha önce Ulusak Birlik Hükümeti’ndeki (UBH) Sağlık Bakanlığı’nda yolsuzluk ve zimmete para geçirme olayları tespit etmişti. Başsavcılık, yılbaşında Sağlık Bakanı Ali ez-Zinati ve Vekili Semir Kuku’nun ülkedeki hastanelere oksijen tüplerinin alımı ve kurulumunda yolsuzluk yapmakla suçlamasıyla tutuklanmasını emretti.

Başsavcılık tarafından dün akşam yapılan açıklamada, halk sağlığı hakkının güvence altına alınması ve devletin fonlarını korumak adına Başsavcılığın, Teftiş Bürosu’nun prosedürlerini gözden geçirmesinin ardından olayın araştırılmasını emrettiği kaydedildi.

Ülkedeki birçok politikacı ve aktivist, Sayıştay tarafından geçtiğimiz yıllarda yayınlanan raporlarda açıklanan tüm mali ihlallerin soruşturulması ve ilgililerden istisnasız hesap sorulması çağrısında bulunan Savcılığın kararını memnuniyetle karşıladı.

Bu bağlamda Savcılık araştırmalarını, bazı tedavi kurumlarının müdürleri ile Sağlık Bakanlığı'nda tıbbi hizmet birimi sorumlularının yanı sıra bazı tıbbi cihaz ve malzemelerin temini için sözleşme yapmaya yetkili kişilere yönelik yürüttüğünü belirtti.

Libya, on yılı aşkın bir süredir kaosa tanık olurken, dünya çapında mali ve idari yolsuzluğun yayılım göstergelerinde en üst sıralarda yer alıyor. Libya'da yetkililerin ve bakanların gözaltıları son yıllarda artsa da dava süreci genellikle serbest bırakılmaları veya azaltılmış cezalara mahkûm edilmeleri ile sona eriyor.

Başsavcı dün, kanıtların incelenmesinin ardından yolsuzluğun özellikle tıbbi ekipman ve malzemeleri tedarik etmede yaşandığını kaydetti. Açıklamada, eldeki kanıtların ihale makamının çalışanlarına yönelik olduğu aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya